BAKANLIK ÜST DÜZEYİNDE İSTİFA NE ZAMAN GERÇEKLEŞECEK?

0
86

CHP’li Özer, tarım yönetimini devletten özel sektöre geçirmek için hazırlanan Tarımda Milli Birlik Projesi’nin mimarı Tarım Bakanı Pakdemirli’ye bir önerge vererek “Kamuda beklenti oluştuğu üzere, bakanlığın en üst düzeyinde istifa ne zaman gerçekleşecektir?” diye sordu.

CHP Antalya Milletvekili Aydın Özer, Tarım Bakanı Bekir Pakdemirli’ye ne zaman istifa edeceğini sordu. Bakanın seçim sürecinde muhalefete yönelttiği ‘adiler’ sözünün hala kulaklarında çınladığını belirten Özer, yanlış uygulamaları nedeniyle tarım sektöründe büyük tepki toplayan Bakan Pakdemirli’nin son projesinin de kabul edilemez olduğunu söyledi. “Tarladan vatandaşın mutfağına uzanan zinciri sağlamlaştırmak yerine, koparıp atmayı yeğliyorlar” diyen Özer verdiği soru önergesinde Bakan Pakdemirli’ye “Kamuda beklenti oluştuğu üzere, bakanlığın en üst düzeyinde istifa ne zaman gerçekleşecektir?” diye sordu.

O KOLTUKTA OTURMAYA HAKKI YOK

Bakan Pakdemirli’nin özel bir şirkete hazırlattığı belirtilen Tarımda Milli Birlik Projesi’nin iptal edilmesinin en doğru yaklaşım olacağını belirten CHP’li Özer, şunları söyledi: “Adında tarım ve milli kelimeleri geçiyor ama bu proje tarım yönetimini devletten alıp üstelik de yabancı ortaklığa açık bir holdinge veriyor. Bu mudur millilik? Bu proje tam anlamıyla vatan toprağına, o toprağı eken çiftçilere, yetişen ürünlere, kendi toprağından yetişen ürünle karnını doyuran çocuklara ihanet demektir. Ülke tarımını bir holdinge devretmek isteyen bu kişinin o koltukta oturmaya hakkı yoktur.”

BELEDİYELER ESNAFA BORÇLU MU?

Öte yandan çiftçi vekil Özer, verdiği soru önergesinde ayrıca iki ay süren ve seçim sonrası biten tanzim satışlarda hal esnafıyla belediyeler arasındaki alışverişe aracılık eden tarım kredi kooperatiflerine ilişkin bir iddiayı da dile getirdi. Özer’in konuyla ilgili Bakana yönelttiği soruları şöyle: “Tanzim satış uygulaması süresince, hallerden belediyeler için alım yapan tarım kredi kooperatiflerinin, belediyelerin ödeme yapmaması nedeniyle hal esnafına borçlandığı doğru mudur? Doğruysa hangi tarım kredi kooperatifi ne kadar borçlanmıştır? Tarım kredi kooperatiflerine belediyeler tarafından ödeme yapılmadıysa bunun nedeni nedir? Sorumlusu kimlerdir?”

CEVAP VER