AVRUPA’DA KORKU BÜYÜYOR

0
189

 

Irak Kürt Bölgesel Yönetimi (IKBY) Başkanı Mesut Barzani  referandum konusunda çok uç söylemlerde bulunduğu gibi hatta tehditvari sözleri içeren demeçleri hem ülke basınına hemde uluslar arası basına vermişti. Referandum sonrasında Irak Bağdat yönetimi sert bir şekilde cevap verdi. İlk başta Türkiye daha yumuşak söylemleri ve yaptırımları tercih ederken İran, Irak ve Rusya görüşmeleri sonucunda söylemler ve yaptırımlar katılaşmaya başladı. Bu günlerde durum sessiz ve Barzani geri adım atmış durumda. Tabi bu noktaya gelmesinde ki en büyük güç Avrupa ve ABD’nin verdiği desteğin yanı sıra Türkiye’nin ılımlı yaklaşımı en büyük etken oldu. Hafızamızı biraz zorlarsak; karşılama törenlerini, Irak hükümetini karşımıza alarak yaptığımız petrol anlaşmasını, Ankara’da bayrak olaylarını. Bunlar sadece ılımlı hatta oluşumu kabul ettiğimizin en bariz örnekleridir. Referandum sonucunda bölgede Irak, İran, Suriye, Rusya ve Türkiye’nin tepkisinden dolayı geri adım attı dersek olaya sadece bir kareden bakmış oluruz. Geri adım atmasında ki en büyük olay Avrupa’da yaşanan olaylar karşısında Avrupa’nın ve ABD nin tutumunun etkisi büyüktür.

Bölgemizde bu olaylar yaşanırken, Avrupada da bir referandum sevdası sardı. İspanya’nın Katalonya bölgesinde yapılan referandumdan ayrılığın çıkması üzerine İspanya ‘Anayasası’na göre yasal değildir’diyerek  referandumu tanımamasıyla ülke içinde karışıklıklar ve çatışmalar baş gösterdi.

Avrupa’nın bir köşesinde yaşanan referandum olayların rüzgarı İtalya’ya kadar geldi ve İtalya’nın kuzeyindeki zengin Lombardi ve Veneto kısmi özerk bölgelerinde daha fazla özerklik ve ekonomik bağımsızlık için gittiği referandumdan evet oyu çıktı. Bu durumlar Avrupa’yı korkutuyor. Çatırdayan AB birliği ve özerklik rüzgarları…

Özerklik rüzgarı Avrupa’nın diğer ülkelere sıçrayabilir mesela Fransa…Balkanları küçük devletciklere parçalayanlar, durum kendilerine döndüğünde bakış açılarının aynı olmasını beklemiyoruz elbette. Bölünmekten korkan bir Avrupa var.

Tüm bu gelişmelerin ışığında bölgemiz de yaşanan referandum sonucunda  Barzanin geri adım atmasındaki neden  Kürt rüzgarının Avrupada ki özerklik kıvılcımını ateşleme korkusu yer almaktadır. Ne kadar birlikten kopsada Avrupayla ortak hareket eden İngiltere de bu gelişmelere onay vermeyecektir. İngilterenin onay vermediği bir duruma ABD’de onay vermediğine göre tüm çabalar parçalanmaya mani olma yönünde olacaktır.

Sonuç olarak Barzani bir süre daha sessizliğini koruyacak.

Türkân Kebeci Şahin

turkankebeci@gmail.com

 

 

 

 

CEVAP VER