Atakent’te Klasik Müzik Ziyafeti Ve Fikrimin İnce Gülü

0
150

 

ATAKENT’TE KLASİK MÜZİK ZİYAFETİ

Rachmaninov Anatolian Project, Küçükçekmece Belediyesi Atakent Kültür ve Sanat Merkezi’nde müzikseverlerle buluştu.

Genç Piyanist Güldiyar Tanrıdağlı’nın Tatar asıllı besteci Rachmaninov’un solo piyano ve  şarkı alanındaki eserlerini Anadolu enstrümanları ile buluşturduğu ‘ Rachmaninov Anatolian’ isimli proje Küçükçekmeceliler tarafından ilgiyle izlendi.

Yarısı solo yarısı trio olan ‘Rachmaninov Anatolian’daki kimi eserlerde piyanist Tanrıdağlı’ya; duduğu ile Ertan Tekin ve yaylı tanbur-perdesiz gitarda ise Cenk Erdoğan eşlik etti.

İZLEYENLERDEN TAM NOT

Klasik müziğin özellikle piyano repertuarında çok büyük yeri olan besteci Rachmaninov’un eserlerinden bazılarını ise konserde Bariton Erkut Cantürk seslendirdi. Cantürk, icrasıyla izleyenlerden tam not aldı.

Güldiyar Tanrıdağlı ilk solo albümünde yorumlamak üzere klasik müziğin özellikle piyano repertuarında çok büyük yeri olan besteci Rachmaninov’u seçtiğini ifade ederek, “Müzikle ve Rachmaninov’la tanıştığımdan beri bunu düşlüyordum. Rachmaninov Tatar asıllıdır. Ben de Uygur Türkü’yüm ve onun eserleri içinde bu kökleri hissedebiliyordum’ diye konuştu.

Rachmaninov’un müziğinde Doğu müziğinin esintileri hissediliyor. Özellikle konserin ikinci yarısında ki ağıtta Doğu esintisi barizdi. Tabi en çok keyif aldığım bölüm Bariton Erkut Cantürk’ün seslendirdiği Türk Sanat Müziği parçası ‘Fikrimin ince gülü’ oldu. Bariton bir ses ile noktalanan harika bir konser oldu.

Haberde İstanbul/ Atakent

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz