ARAKAN’DA NELER OLUYOR

0
216

Arakan  İslam ile Nasıl Tanıştı; Myanmar’ın yedi eyaletinden biridir. 8yy. da bölgeye gelen Arap tüccar tarafından İslamiyet ile tanışıyorlar. 1430 da Arkan İslam Devleti kuruluyor ve 1784’e kadar ayakta kalır ve Burma Krallığı tarafından yıkılır.  1989 askeri darbesi sonucunda Burma ismi Myanmar olarak değiştirilir.  1948 Yılına kadar İngilizlerin egemenliği altında kalır ve 1942 yılında Japon işgaline karşı mücadele ederler.

Peki Arakan Nerde;   261.218 km² yüzölçümü ile Güney Asya’da Endonezya’dan sonra en büyük ikinci devlettir. Ülke nüfusu 48.7 milyondur. Ülkenin resmi dili Birmanca olup resmi dil Budizm’dir. Hindistan ile Çin arasında yer alan ülkede her iki kültüründe izleri de görülmektedir. Resmi olarak 135 etnik grup yer almakta olup bu etnik grupların en büyükleri Şan (%8.5), Karen (6.2), Kaçin (%1.4), Rakhine (%4.5), Mon (%2.4), Çin (%2.2) ve Kayah (0.4)’tır.

Arakan Neden Önemli;

Dünyanın en hızlı büyüyen ekonomisi Çin bu özelliğini devam ettirebilmesi için daha fazla enerji kaynaklarını ihtiyacı var ve bu enerji kaynaklarını çeşitlendirmesi gerekiyor.  Hindistan da gelişen ekonomiye sahip. Ayrıca Arkan eyaletinin sahilinden başlayarak Myanmar boyunca yapılacak boru hattı ile Bengal körfezinin zengin petrol ve doğal gaz enerji kaynaklarının yanı sıra Ortadoğu ve Afrika dan tankerlerle gelen petrolün Çin’ taşınması sağlanacak. Buda hızla gelişen Çin ekonomisi için sağlanan enerji kaynakları büyümenin hızını kesmemiş olacak.

Petrol ve Doğalgazın yanı sıra Myanmar zengin maden yataklarına sahiptir. Dünya volfram üretiminin %20’si ve kobalt üretiminin %6’sı bu coğrafyada yapılmaktadır. BM Raporuna göre Myanmar’ın, dünyadaki haşhaş üretiminin yüzde 25’ini elinde bulunduran Afganistan’dan sonra en büyük üretici ülke olduğu kaydedildi.

Askeri darbesi sonrasında çeşitli Amerikan firmaları (Chevron, General Electric, Visa, 20th Century Fox gibi) ülkede yatırımlar yapmaya başlamış ve çeşitli imtiyazlar elde etmişlerdi. Çin’i kuşatmak ve kontrol etmek istemektedir.

Bütün bunlar olurken İngilizler boş durmayacak elbette İngiltere firması James Fisher and Sons ve Myanmar firmaları Arakanlı Müslümanların yaşadığı bölgede petrol ve gaz arama faaliyeti için ortak girişim başlattı.

Sonuç olarak; Çini kuşatmak ve ilerlemesini önlemek amacıyla bölgede kargaşa yaratılması en nihayetinde Çin’in boru hattını ve enerji güvenliğini tehlikeye sokmaktadır. Bu kargaşaların temelinde Müslümanlara karşı yapılan baskı ve zulme sessiz kalarak bölgeden uzaklaştırılmaları işine gelmektedir. ABD burada oluşan bir ayrıcalığı bölgede müttefiki durumunda bulunan ülkeler vasıtasıyla kaşıyarak derinleşmesi Çin’in enerji boru hattı için tehlike oluşturması işine gelmektedir.  Başta Cumhurbaşkanı Batının Arakan’a sessiz ve dilsiz kalması ve BM göreve çağırmakta. Bu göreve çağırma işi en nihayetinde Ortadoğu’dan tanıdık gelmektedir. İç karışıklığı bahane edilerek, getirilmek istenilen demokrasi, özgürlüklerin sonucunu Irak, Libya ve Suriye’de yaşamaktayız.

BOP Ortadoğu sınırlı değil genişletilmiş BOP’un sınırları Afrika ve Güney Asya’ya kadar uzanmaktadır.

Enerji için yayılmacı emperyalist düşünce insanlığın ezilmesini mubah görmektedir.

Türkân Kebeci Şahin

Kaynaklar:

Anasayfa

http://marksist.

http://www.timeturk.com/tr

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz