Akgün: Öğretmenlerin özlük hakları en iyi duruma getirilmeli!

0
82

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, Atatürkçü düşünceden, Cumhuriyet devriminden, akılcı ve bilimsel eğitimden uzaklaşmanın Türkiye’yi karanlığa sürükleyeceğini belirterek; “Türkiye’nin geleceğini öğretmenler şekillendirecektir” ifadesini kullandı.

Başkan Dr. Akgün, insan yetiştiren ve ülkenin geleceğini inşa eden öğretmenlerin özlük haklarının da en iyi duruma getirilmesi gerektiğini belirtti. 24 Kasım Öğretmenler Günü nedeniyle bir mesaj yayımlayan Başkan Dr. Akgün, ulusun çağdaş ülkeler düzeyine erişebilmesinin; nitelikli eğitim sistemi ve bilimsel yöntemlerle olabileceğinin altını çizerek mesajında şu ifadelere yer verdi:

 “Türkiye’nin gerçekten kalkınmasını istiyorsak, ülkenin mimarları olan öğretmenlerimize farklı bir statü verilmelidir. Öğretmenler, haklarını en üst düzeyde almalıdır. Türk milli eğitim sistemi çok iyi bir rotaya oturtulduğu, fiziki altyapısını tamamladığı takdirde, sistem iki de bir değiştirilmediği takdirde Türkiye’nin önü açıktır. Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk başta olmak üzere, onun gibi ve ondan sonrada bu ülkenin geleceğine ışık tutan çağdaş düşünce anlayışına sahip öğretmenlerle, Türkiye çağdaş medeniyet düzeyine ulaşabilir. Her gelen yeni siyasi anlayışa göre yeniden şekillenen milli eğitim sistemi ve bu sistemin yetiştireceği Türk gençliği büyük sıkıntılar yaşayacaktır. Kuşkusuz ki, bu sıkıntı Türkiye’nin de geleceğine yansıyacaktır.

  Türkiye bu anlayıştan kurtulup, Büyük Atatürk’ün gösterdiği çağdaş medeniyet düzeyine ulaşacaksa, müspet bilimle donatılmış gençleri yetiştirerek çağdaş eğitim sistemini tercih etmelidir. Bu anlamda da en büyük görev öğretmenlerimize düşmektedir. Öğretmenler yaşadıkları toplumların sönmeyen ışıklarıdır. Toplumlar ancak ve ancak öğretmenlerin sayesinde aydınlanabilirler.

  Bu vesileyle; geleceğimizin mimarları olan bütün öğretmenlerimizi saygı, sevgi ve minnetle selamlıyorum. Başta Başöğretmen Gazi Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere, bu kutsal görevi icra ederken hayatını kaybeden şehit öğretmenlerimiz ve bugün aramızda olmayan bütün öğretmenlerimizin aziz hatıraları önünde de saygı ile eğiliyorum.”

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz