GIDA İSRAFI

0
136

GIDA İSRAFI

Dünya da 800 milyon insan açlık çekiyor.  Bu kadar aç insana rağmen yılda 1.3 milyar ton gıda israf ediliyor. Gıdaların %46 sı sofraya gelmeden israf ediliyor. Gördüğünüz gibi rakamlar ürkütücü. Peki bu kayıplar hangi aşamalarda olmakta.

Tarla da toplama ve ayıklamada %20, depolama ve saklama da %3, süper marketlede %20 , evler de çöpe atılan %20.

Avrupa da marketlerin belirlediği ebatlarda olmadığı için 40 ton fasulye ve brokoli çöpe atılıyor. Bu 40 ton gıdayla 250 bin kişi rahatlıkla doyar. İnsanlık için gıda ve su çok önemli bu sebepten israfı azaltmak için göstereceğimiz hassasiyetin,  geri dönüşü büyük olacaktır.

Tarlalarda hasat veya nakliye sırasında birey olarak yapacak çok fazla bir şeyimiz yok. Buralarda devlet tarafından alınacak önlemler  özellikle çıkarılacak yasalar ile önem arz etsede bu konuda çok fazla ilerleme kat edilemedi. En son Fransa da restorantlarda ki yemek kaybını önlemek için kalan yemekler toplanıp ihtiyaç sahiplerine dağıtılması konusunda bir çalışma başlatmıştı.  Fakat bireysel olarak da tüketicilere çok fazla görev düşmektedir.

Fotoğraf Kaynağı: www.biocycle.net

Kayıplar marketler de, evler de ve restorantlar da olmaktadır. Peki neler yapılabilir;

Marketler de yapılabilecek  öneriler;

 • Alışverişe çıkmadan önce alacak listesi hazırlanmalıdır ve alış veriş sırasında bu listeye bağlı kalınmalıdır. Plansız alış verişlerde hep ihtiyaç fazlası alınmaktadır. Evde yoksa alayım bulunsun mantığı ile alınan her ürünün bir bölümü atılmaktadır.
 • Aç iken alışveriş yapılmamalıdır.
 • Tane olarak satılan meyve ve sebzeler seçilirken şekli bozuk olanlar tercih edilmelidir. Mesela düz bir havuç yerine şekli eğri olan havuç tercih edilebilir. Bu talep alım konusunda katı standartları olan marketlerin ürün kabul standartlarını değiştirmesine neden olabilir. %20 kayıpta ki küçük düşüşler bile tonlarca gıdanın kaybını önleyecektir.
 • Kampanyalar özellikle israfta etken mesela bir alana bir bedava kampanyası yada % 20 si bedava gibi kampanyalar tüketiciyi cezbeder. İhtiyacımız olmasada alırız. Bu durumlardan kaçınmalıyız %20 bedava olan kısım çoğu zaman atılır.

Ev de yapılabilecek öneriler;

 • Servis tabaklarını küçültün. Servis tabakları büyük olursa önce gözün doygunluğu için tabak genelde doldurulur. Genelde de tabak bitmez.
 • Fazla yapılan yemekler birden değil ayrı bir kapta azar azar ısıtılarak bozulması önlenir.
 • Bir hafta boyunca kalan yemekler haftanın bir gününde açık büfe gibi çeşitlendirilerek sunum yapılabilir.
 • Ezilmiş sebze ve meyveler püre haline getirirlip tüketilebilir.

Restarontlar da yapılabilecek öneriler;

 • Menü uygulamaları çok yaygınlaştı. Menülere birkaç çeşit yer alır. Bu çeşitlerden beğenmediğimiz olsa bile fiyat uygunluğundan dolayı tercih ederiz. Yemeğin sonunda beğenilmeyen çeşit çöpe gider. Menüde sevmediğimiz çeşit var ise menü tercih edilmemeli , paylaşma imkanı varsa yanınızda ki kişlerle paylaşma yoluna gidilebilir.
 • Toplu yemek tüketilen fabrikalrda çalışanlar yemeselerde tüm yemeklerden almaktalar. Yesemde yemesemde benim hakkım olarak bakılıyor. Fazlası çöpe gidiyor.  Hak olarak değil aç bir çok insanın olduğu düşünülerek bakılmalı.
 • Küçük paketler halinde tüketilen reçel, bal, ekmek vb gıdalar tüketilmeyecekse garsondan getirimemesi ni istemeliyiz.
 • Salata tarzı ürünler çok geliyorsa birlikte tüketilebilir.
 • Açık büfelerden uzak durulmalı. İnsan oğlu ilk önce gözünü doyurmak istediğinden çok fazla alır ve geriye dönüp baktığınızda yemeklerin en az üçte biri tabaklarda kalır.

 

Haberde İstanbul  – Uzmanından Kanal Gıda İsrafı (www.youtube.com)

Fotoğraf Kaynağı: www.thehindu.com

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz