10 Aralık 1919 Kastamonu Kadın Mitingi’nin 100. Yılı

0
79

Milli Mücadele ve Kastamonu Sergisi;

Kastamonu’yu bütün özellikleriyle Türkiye’de ve Dünya’da tanıtmayı amaçlayan ”Dünya Mirası Kastamonu İnsiyatifi” 10 Aralık 1919 Kastamonu Kadın Mitingi’nin 100. yılı kapsamının ilk etkinliğini 9 Aralık 2019 tarihinde Kastamonu’da açtığı ”Milli Mücadeleve Kastamonu” başlıklı sergiyle yaptı. Serginin küratörü Eminönü, İş Bankası’nda açıklan İstiklal Sergi’nin küratörü İzeddin Çalışlar’dır. Proje tasarımı Cubis Art İstanbul tarafından üstlenildi. Sergiyi ilk üç günde yaklaşık iki bin kişi gezdi. Kastamonu’daki bütün okulların da büyük ilgiyle ziyaret ettiği sergi Ocak ayın ortasına kaadar devam edecek.
Dünya Mirası Kastamonu İnsiyatifi’nin ”Kastamonu’dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku” sloganlı ikinci etkinliği 10 Aralık Kastamonu Kadın Mitingi’nin 100. yılı kapsamında Oğuzhan Balcı’nın bestesi bir uvertürdü. Yönetmen Selçuk Metin’den bir film gösteriminden sonra ”Ilgaz’dan ” başlıklı uvertür 14 Aralık 2019 tarihinde Cemal Reşit Rey Salonu’nda izleyicilerle buluştu.

Kastamonu’nun doğal, kültürel ve tarihsel mirasına sahip çıkarak ilin sürdürülebilir gelişimine katkıda bulunmaküzere kurulmuş bir sivil girişim olan Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi (DMKİ),ülkenin ilk kadın mitingi olan 10 Aralık 1919 Kastamonu Kadın Mitingi’nin yıldönümü çerçevesinde düzenlediği etkinlikleri Cemal Reşit Rey Konser Salonu’nda gerçekleştirdiği bir gala gecesi ile taçlandırdı.

Gecede bir konuşma yapan DMKİ Başkanı Dr.Atıf Uğurlu,“Dünya Mirası Kastamonu İnisiyatifi olarak Kastamonu’ya evrensel gerçek değerini yeniden kazandırmak üzere çalışıyoruz. 10 Aralık 1919 Kadın Mitingi’nin 100.Yıldönümü etkinliklerimizi de böylesi anlamlı bir gece ile taçlandırmaktan gurur duyuyoruz. İnisiyatifimizin Kastamonu’ya ulusal ve uluslararası alanda değer katacak projeleri devam edecek” dedi.

2020 yılında kadınlara yönelik farklı etkinliklerle devam edecek programın 2019 yılındaki son etkinliği 18 Aralık 2019 tarihinde, Tarih Vakfı’nda ” Milli Mücadele ve Kastamonu’dan Dünyaya Açılan Kadın Ufku” başlıklı panelde yapılacak.Haberde İstanbul

CEVAP VER