Zehra İpşiroğlu’nun Yeni Oyunu ‘Memleketimden Kadın Manzaraları’

0
118

Zehra İpşiroğlu, 1949 doğumlu, Hatice Nazan-Mazhar Şevket İpşiroğlu çiftinin kızıdır. Ortaöğrenimini Avusturya Lisesi’nde; yüksek öğrenimini İstanbul, Freiburg ve Berlin Üniversitelerinde Alman Dili ve Edebiyatı ile Felsefe bölümlerinde tamamlamıştır.

Zehra İpşiroğlu, 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne öğretim üyesi olarak girmiştir. 1992 yılında aynı üniversitede Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Anabilim Dalı’nı kurmuştur. 1998 yılına kadar burada bölüm başkanlığı görevini sürdürmüştür.

Zehra İpşiroğlu 1998 yılından bu yana Almanya’da Duisburg-Essen Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bünyesinde Nazan İpşiroğlu,  Prof. Dr. Jale Baysal ve Prof. Dr. Şeyda Ozil’le birlikte yayına hazırladığı yaratıcı eğitim ve öğretim alanında yayınlanan çeşitli imece kitaplarının ve yurtdışında yazın, tiyatro, eğitim üzerine çıkan çeşitli inceleme yazılarının ve çevirilerinin yanı sıra, tiyatro, yazın, eğitim, çocuk ve gençlik yazını üzerine çeşitli inceleme yazıları ve çevirileri olan yazarın; ayrıca tiyatro oyunları, kısa öyküleri, anı kitapları bulunmaktadır.
1977 Milliyet Sanat Film Öyküsü Yarışması – Birincilik Ödülü

1987 Milliyet Sanat Edebiyat Eleştirisi – Birincilik Ödülü
1993 Kültür Bakanlığı Tiyatro Araştırma ve İnceleme Ödülü – (Türkiyed e Devrim)
1997 Orhan Kemal Öykü Yarışması Ödülü – (Gergedan Oyunu)
1997 Kültür Bakanlığı Eleştiri Ödülü – (Türkiye de Yeni Arayışlar)
Sayın Zehra İpşiroğlu’nun Yeni oyunu  MEMLEKETİMDEN KADIN MANZARALARI  Mitos Boyut yayınlarında yeni çıktı.  Bir kaç ay önce de  “Hütet Eure Ehre”  başlığıyla Almanca’ya”çevirisi yapıldı.

Mavi Eşek, ellili yıllardan yetmişli yılların ortalarına uzanan ve iki askeri darbeyi içeren tarihsel bir süreci bir çocuğun ve içinde çocuğu yeşerten bir gencin muzip gözünden bizleri yer yer hüzünlendirerek yer yer güldürerek anlatırken, özgünlüğü ve içtenliğiyle yalnız tarihsel bir döneme değil bugüne de yeni bir bakış getiriyor.

Haneye Tecavüz Kitabı ise şiddeti farklı boyutlarla yaşamış yedi kadının gerçek hikayelerinden yola çıkılmıştır. Belgesel roman özelliğini taşımaktadır. Ayrıca kitapla ilgili yorumlarınızı yazabileceğiniz ‘Duvargeçen bloğu’ açılarak görüşlere yer verilmektedir. Yaşanan şiddetin, istismarın nedeni bazen din, bazen özgürlük bazen de namus olmuştur. Bu nedenlerden dolay yaşanan pişmanlıklar, bir hiç uğruna gerçekleştirilemeyen hayallere yer verilmiştir.

CEVAP VER