Zehra İpşiroğlu “Bugünden Düne Dünden Bugüne”

0
110

Geçmişe yolculuk  beni hiç tanımadığım, bilmediğim dönemlere taşıdı; Halit Ziya Uşaklıgil, Halide Edib Adıvar, Muhsin Ertuğrul, Cemal Reşit Rey gibi kültür yaşamımızı belirleyen insanlarla tanıştırdı. Ben soruyordum, annem yanıtlıyordu. Kimdi konuşan; annem mi, aklı muzipliklerle dolu küçük, komik bir kız mı, sürekli bir arayış içersin de kendini bulmaya çalışan genç bir kadın mı, yoksa yaşamına bir anlam ve değer katmaya çalışan çok yaşlı, bilge bir insan mı? Bu günden düne, dünden bu güne neler kaldı, neler değişti? Yaşadığımız hızlı gelişim sürecinde çocuklarımızı nasıl bir gelecek bekliyor? Geleceği yönlendirmek ne kadar elimizde? Sanatın, tiyatronun, müziğin iyileştirici gücünden nasıl yararlanılabilir?

İki farklı kuşak Nazan İpşiroğlu ve kızı Zehra İpşiroğlu tartışıyorlar. Çıkış noktaları Cumhuriyet’in kuruluş yılında dünyaya gelen Nazan İpşiroğlu’nun müzik, tiyatro ve sanat dünyası içinde geçen yaşamını anlatan ‘Bugünden Düne Dünden Bugüne’ kitabın yazarı Zehra İpşiroğlu’nu kısaca tanıyalım;

Zehra İpşiroğlu, 1949 doğumlu, Hatice Nazan-Mazhar Şevket İpşiroğlu çiftinin kızıdır. Ortaöğrenimini Avusturya Lisesi’nde; yüksek öğrenimini İstanbul, Freiburg ve Berlin Üniversitelerinde Alman Dili ve Edebiyatı ile Felsefe bölümlerinde tamamlamıştır.

Zehra İpşiroğlu, 1976 yılında İstanbul Üniversitesi Edebiyat Fakültesi Alman Dili ve Edebiyatı Bölümü’ne öğretim üyesi olarak girmiştir. 1992 yılında aynı üniversitede Dramaturji ve Tiyatro Eleştirmenliği Anabilim Dalı’nı kurmuştur. 1998 yılına kadar burada bölüm başkanlığı görevini sürdürmüştür.

Zehra İpşiroğlu 1998 yılından bu yana Almanya’da Duisburg-Essen Üniversitesi’nde Türkçe Öğretmenliği Bölümü’nde öğretim üyesi olarak çalışmaktadır.

Çağdaş Yaşamı Destekleme Derneği bünyesinde Nazan İpşiroğlu,  Prof. Dr. Jale Baysal ve Prof. Dr. Şeyda Ozil’le birlikte yayına hazırladığı yaratıcı eğitim ve öğretim alanında yayınlanan çeşitli imece kitaplarının ve yurtdışında yazın, tiyatro, eğitim üzerine çıkan çeşitli inceleme yazılarının ve çevirilerinin yanı sıra, tiyatro, yazın, eğitim, çocuk ve gençlik yazını üzerine çeşitli inceleme yazıları ve çevirileri olan yazarın; ayrıca tiyatro oyunları, kısa öyküleri, anı kitapları bulunmaktadır.
1977 Milliyet Sanat Film Öyküsü Yarışması – Birincilik Ödülü

1987 Milliyet Sanat Edebiyat Eleştirisi – Birincilik Ödülü
1993 Kültür Bakanlığı Tiyatro Araştırma ve İnceleme Ödülü – (Türkiye’de Devrim)
1997 Orhan Kemal Öykü Yarışması Ödülü – (Gergedan Oyunu)
1997 Kültür Bakanlığı Eleştiri Ödülü – (Türkiye de Yeni Arayışlar)
Sayın Zehra İpşiroğlu’nun Yeni oyunu  MEMLEKETİMDEN KADIN MANZARALARI  Mitos Boyut yayınlarında  çıktı.  Bir kaç ay önce de  “Hütet Eure Ehre”  başlığıyla Almancaya çevirisi yapıldı.
Haberde İstanbul

CEVAP VER