YURTTA SULH CİHANDA SULH.

0
220

‘Dini alet ederek, Batı demokrasisine saldırılması’
İngiltere başbakanı ‘Theresa May’in konuşmasından.
Dini alet ederek bu terör örgütlerini kurduran, kurulmasına destek veren kimdir?
Yada bu terör örgütlerin ellerindeki silahlar kimin üretimi?
Menşei galiba TM değildir.
Gelin bir tahmin edelim USA, France, England, Germany, Italy olabilir mi ne dersiniz sayın May.
Konu silahtan açılmışken silah geri teper derler. Gerçekten de silah geri tepti mi? Kurulmasına destek veren veya kuran Batı demokrasisi ne yazık ki silah size döndü.
O yüzden dini alet ettiren, din dayanaklı terör örgütü kuranlar dünyanın bu günkü durumundan sizler sorumlusunuz.
Ne garip ki Türk askerinin Fırat kalkanı, Rakka operasyonunda IŞİD sessiz sedasız çıkıyor, ister istemez aklıma şu soru geldi. IŞİD misyonunu tamamladı da bizim askerlerimize Işid’in bölgeden uzaklaşması için yol mu açtırılıyor. Işid sonrası buralarda PYD mi kalacak. Siz PYD’nin palazlanmasına izin vermezsiniz. Bu Türk – Kürt düşmanlığını canlandırma adına atılan bir adım mı?
Yada başka bir terör örgütümü peydah edecek?
Işid’i bölgeden çıkarıp nereye göndereceksiniz? Yada Işid hangi coğrafyada inzivaya çekilecek.
Yada Batıda gerçekleşen insanlık adına üzücü ama ülkemizde ve coğrafyada yaşanan terör eylemlerine göre küçük olan bu olaylar bir senaryo mu?
Özellikle, İslamı hedef göstermek, dün kurduğunuz dinler arası diyalog, hoşgörüyü dinler arası savaşa çevirme denemeleri mi?
Tamda bu kritik olaylar yaşanırken neden Suudi Arabistan’a silah satmaya Trump evet dedi. Suudlar, Türkler den kurulacak, belkide kurulan Sünni ordu kimlere karşı. İran ve diğer ülkelerde Şii ordusunu mu kuracaklar. Dinler savaşından önce mezhep savaşı kapımızda. Türkiye hem mezhep hemde Türk-Kürt ateşin içine çekiliyor.
Bir zamanlar ateş çemberin içinde yer alan Türkiye, Balkan ve Sadabat Paktı ile kendini güvene almıştı.
Şimdi de ateş çemberi içindeyiz, taraf olmak bizi bertaraf olmaya götürecek. Ne mezhepçilik nede ırkçılık olarak taraf olma durumu yada Trump veya Putin’in yanında yer alma bize fayda sağlamaz. Diplomasiler de dostluk yoktur, ülkelerin çıkar ve menfaati vardır.

YURTTA SULH CİHANDA SULH.

Türkân Kebeci Şahin

turkankebeci@gmail.com

haberdeistanbul@gmail.com

CEVAP VER