Yerel Seçimler Yaklaşırken Rize’nin İlçeleri

0
143

Yerel seçimler yaklaşırken ilçe belediye başkanlarının dört yıllık hizmet süreleri zarfın da ilçelerine sosyal ve kültürel açıdan neler katmışlar veya hangi alanlarda eksik kaldıklarını özetlemeye çalışacağım.

ÇAYELİ; Nüfus bakımın dan İlimizin en büyük ilçesi ve Belediye Başkanı Dr Atilla ESMEN, başkanlığında  ilçemizin sahile bakan kısmına park ve çocuk oyun alanı yapması, eski cami etrafındaki binaların kamulaştırılması, sahilin dekoratif aydınlatması dışında, göze çarpan bir yatırımı olmadı. Halktan kopuk bir görünüm sergiledi.

PAZAR; İlimizin en büyük üçüncü ilçesidir.  Pazar ilçemiz de iki dönem belediye başkanlığını Ahmet BASA yapmaktadır. Başkanın iki dönemi  Pazar halkı için kayıp yıllar olduğu gözleniyor demekte çok sakınca görmüyorum. Pazar halkı için  göze çarpan tek yatırımı, sahilin dekoratif aydınlatılması.

ARDEŞEN; İlimizin her konuda lokomotif ilçesi olan Ardeşen’in Belediye Başkanı Hakan GÜLTEKİN. Belediye Başkanı Tunca Belde yolunu halen şehrin içinden mahallelerin ortasın dan geçirilmesine ve İlçenin şehir görünümünden uzak olmasına çözüm bulamadı. Sahilde sosyal tesis, altın yaldızlı camı yaptırması ve sahili dekoratif aydınlatma yaptırması göze çarpan yatırımları. Lâkin, geçmişinde ki diplomatik, bürokratik, aktif siyaset birikimini getirdiği tecrübeyi ilçe de  yatırıma dönüştüremedi. Bu olumsuzluğun yanı sıra Ardeşen seçmeniyle ilişkilerinin çok iyi olduğunu belirtmem gerekecek.

FINDIKLI; İlimizin güzide ilçesine başkanlık eden Adnan ÖZBALAMAN, ilk dönem ki çalışmalarını bu dönem ki süresi için de gerçekleştiremedi. Bu dönem ki başkanlık süresi seçmeni tarafın dan benimsenmiyor. Tek avantajı CHP’nin ilçede birlik olamaması kendisinin tekrar seçilmesinde büyük etken olacaktır.

ÇAMLIHEMŞİN; İlimizin dünyaca ünlü ilçesi olan Çamlıhemşin yıllardır her konuda ağlamaktaydı bu durum  Başkan Osman HAŞIMOĞLU ile  son buldu. İlçenin eksiklikleri bu dönem de giderilmeye başlandı görsel, sosyal her konuda ilçenin çehresi değişim içinde yeni modern caddeler, sosyal tesisler, okullar bölgesinin dizaynı ilçenin modern bir görünüm kazanmasını sağladı. Bu çalışmalar ile halkın taktirini kazandı. Eksik görünen yönü, ilçenin çıkışından  Ayder’ e çıkan yolun kenarında ki  çarpık iş yerlerine izin vermesi. Başarılı bir başkanlık dönemi geçiriyor.

HEMŞİN; Belediye Başkanı Halim Kazım BEKAR’ı yazmakla, konuşmakla hizmetleri anlatılmaz. Ben de kendisini yürekten tebrik ediyorum. Lütfen her belediye başkanı adayı ve herkese Hemşin’i görmesini öneririm .

GÜNEYSU: Belediye Başkanı Halil TURAN’ın ilçe merkezin de sosyal ve kültürel yatırımları turizm yönün den ilçenin lokomotifi olan Kıble daği ve Arab düzü mevkilerinin yol güzergahın genişletememesi  göze çarpan eksikliklerden biridir.

DEREPAZARI: Ne mutlu Dere pazarlıyım diyenlere, Belediye Başkanı Yakup SAMANGÜL, ilçesini merkezi bir ilçe yapıp sosyal, kültürel, spor tesisleri kazandırması, Derepazarı Pidesini marka yapma çalışmalarının alt yapısını sağlayarak başarılı bir belediyecilik örneği veriyor. Yakup Başkanı da bu çalışmalarından dolayı tebrik ediyorum.

İYİDERE; Belediye Başkanı Ahmet METE, bu dönem ki başkanlık yılların da, görselliğe ağırlık vererek bütün ilçenin sahile bakan evlerinin yüzlerini kaplama ve ışıklandırma yaptırması, hele ki İyidere İlçesin den gece geçerken muhteşem ışık görseli ile size eşlik edecektir.  Babilyon otel in yan tarafında ki  atıl durum da görünen parkı büyütüp işlevsel hale getirememesi yönetimin eksikliklerinden biridir. Lâkin  hakkında ki görsel ve yazılı basında  yer alan haberlerle seçmenini etkilemiş görünüyor.

KALKANDERE;  Mütevazi kibar ve iyi ilişkileriyle Belediye Başkanı Kenan YILDIRIM, muhalif tek belediye başkanı olması münasebeti ile belediye çalışmalarına devam ediyor.

İKİZDERE; Belediye Başkanı Hasan KÖSEOĞLU, ilk dönem ki yatırımlarını ilçesine kazandırmasa bile, okullar bölgesin de dekoratif aydınlatma şehre ayrı bir güzellik kazandırdı. Başkanlık  dönemleri boyunca  bir çok hizmete imzasını atmasına rağmen çocuklar için park bahçe, ilçenin kışın daha canlı olması için dere boyunca sosyal içerikli, halkın yararlanabileceği restoran, kafe gibi tesislerin açılmasında başarılı olamadı.  Seçmeniyle ilişkileri iyi sevilen bir başkan.

Sayın Okurlarım, işim den dolayı bütün ilçelere giden halkla birebir konuşan, ilimizden  ilçemize, ilçemizden  köyümüze  kadar her yatırımı birebir gözlemleyen  bir kalem olarak, yapmış olduğum tespitleri sizlere aktardım. Belediyelerin hizmet süreleri içinde yaptıkları çalışmaları analiz ederken belediyelerin asli görevleri  olan çöp, su kanalizasyon, yapılaşma ve betonlaşma  ile asfaltlamaya bilerek değinmedir. Dediğim gibi bu hizmetleri zaten belediyeler halka vermek mecburiyetinde.

SEVGİLERİMLE.

Bayram Arif TURAN

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz