Yazmak ‘Hayattır’

0
26

Haberde İstanbul: Bize kısaca kendinizi tanıtır mısınız, Lütfi Bey.

Lütfi Şahin: 10 Ekim 1975 tarihinde Konya ‘ da doğdum. İlkokulu, ortaokulu, liseyi Konya ‘da okuduktan sonra Selçuk Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Biyoloji Bölümünü derece ile bitirdim. İlk makalelerim Konya’ nın yerel bir gazetesinde 1998 tarihinden itibaren yayımlanmaya başladı. İlk ulusal dergilerde ki makalelerim 2009 tarihinden itibaren Genç Gelişim dergisinde yayımlanmaya başladı. İlk eserim olan Midyeden Damlalar 2010 yılında Kanes Yayıncılıktan çıktı.2015 tarihinde ikinci eserim olan Osmanlı ‘ nın Kanlı Tarihi adlı eserim Az Kitapçılıktan çıktı. 2017 tarihinde üçüncü eserim olan Osmanlı ‘nın Gizlenen Tarihi adlı eserim Tutku Yayıncılıktan ve aynı yıl Dünya ‘nın En Zeki 101 İnsanı Az Yayıncılıktan çıktı. 2019 tarihinde Türkmenya Işınlandı 1 adlı eserim Morena Yayınevinden çıktı. Biri kız biri oğlan iki evladım var.

Haberde İstanbul: Yazmaya nasıl başladınız, Lütfi Bey?

Lütfi Şahin: İlk yazma hevesim ilk ve orta okul yıllarında komposizyonlar ile başladı. Üniversite yıllarımda daha çok makaleler yazdım. İlk yazdıklarımın yayımlanması ise 1998 tarihinde yerel bir gazete de başladı. Daha sonraki yıllarda makalelerim ulusal dergilerde ve web ortamında yayımlanmaya başladı. 2010 yılında makalelerimi bir araya  getirmek suretiyle oluşturduğum Midyeden Damlalar adlı eserim yayımlandı. Daha sonraki yıllarda gerek basılı gerekse e kitap olarak birçok eserim yayımlandı.

Haberde İstanbul: Kaç kitap yayınladınız konusu nedir?

Lütfi Şahin: 5 eserim kitap halinde yayımlandı.

Midyeden Damlalar / Kişisel Gelişim

 

Osmanlı ‘ nın Kanlı Tarihi / Tarih

Osmanlı ‘nın Gizlenen Tarihi / Tarih

Dünya ‘nın En Zeki 101 İnsanı / Kişisel Gelişim

Türkmenya Işınlandı 1 / Fantastik Roman

Haberde İstanbul: Bir çok yazar yazmak için bir süreç gerektiğini vurgular. Çok yazarında yayımlama konusunda yaşadığı sıkıntılar var bildiğimiz.  Siz ce yazmak mı yayınlamak mı zor?

Lütfi Şahin: Yazmak daha zor. Yayımlamak daha kolay geliyor bana. Öyle ki eserlerini yazarken kullanacağım bazı kelimeler için saatlerce düşündüğüm oldu. Yayımlatırken fazla zorlanmadım.

Haberde İstanbul: O zaman doğru yayın evleri ile çalışmışsınız. Emeğinizin karşılığını almışsınız demektir. Peki yazarken hangi kaynaklardan beslenirsiniz?

Lütfi Şahin: Geniş bir tarama yaparak bilimsel değeri yüksek olan kaynaklara yönelirim.

Haberde İstanbul: Çok okuyor musunuz? Çok genç okumadan yazıyor piyasa kalitesiz kitaplarla dolu fikrine katılıyor musunuz?

Lütfi Şahin: Şu an elimde yaklaşık 4 bin adet kitap var ve çoğunu okudum. Gözleri ileri derecede bozuk ve göz doktorum daha az okumam gerektiğini defalarca söyledi. Maalesef şu an okumadan birçok kişi yazma hevesi içerisi içerisinde, okumadan yazmak kötü sonuçlar doğuruyor.

Haberde İstanbul: Yazmak sizin için ne ifade ediyor?

Lütfi Şahin: Hayatı.

Haberde İstanbul: Siz yazmak için hayat deyince Lütfi Bey, aklıma Türk hikâyeciliğinin önde gelen yazarlarından birisi olan, çağdaş hikâyeciliğe yaptığı katkılar nedeniyle Türk edebiyatının köşe taşlarından biri olarak kabul edilen Sait Faik Abasıyanık geldi.  Usta hikayeci de yazmayı şu sözlerle ifade etmiştir. ‘Yazmasam geberecektim’ bazı kaynaklar da da ‘Yazmasam delirecektim’ diye yer verilir. Yazmak yaşam kadar elzem bir olay ise sizin için o zaman iyi yazmanın formülü sizce nedir?

Lütfi Şahin: Okumak ve hayal kurmak.

Haberde İstanbul: Bu güzel söyleşi için teşekkür ederiz, kaleminiz daim olsun.

CEVAP VER