Vebal

0
63

Cumhuriyet tarihimiz de getireceği etkileri bakımından önemli bir referanduma gidiyoruz. Yapacağımız tercih,  ülkemizin geleceği açısından hayati önem taşıyor. Geleceğimiz için oldukça önem taşıyan bu seçimin tarihi manidardır. Anayasa değişikliği kabul edildiğinde 2019 Kasımında yürürlüğe girecek, o zaman referandum için bu acele niye?

PKK, IŞİD ve FETO terör örgütleriyle bir mücadeleye girilmişken başarılı sonuçlar alınırken, asker, polis, sivil şehitler verirken ülkemizin geleceği için öncelikli sorunumuz terörle mücadele ve ekonomidir.  Terörle mücadelede başarı devletin ve milletin top yekûn mücadelesi ile olur. Birlik olmaya ihtiyacımızın olduğu dönemde toplumu ayrıştırma telaşı niye!  Evet, hayır karmaşası ile toplumun zihnini bulandırma niye!   Yaklaşık 38 yıldır terörle mücadele edilirken bu durum referandumla mı düzelecek.

Mücadelenizi kısıtlayan yasa mı var? Elbette hayır, zaten OHAL ile istediğiniz KHK’yi çıkarmıyorsunuz mu? Kişisel hedeflerle devletin yönetimi birbirine karıştırılmamalı. Yasa değişikliği ile yasama, yürütme, yargı kuvvetler ayrılığı tek bir kişide toplanması,  KHK çıkarması, özerk bölge ilan etmesine olanak sağlayan ifadeler var. Devleti yönetiyorsun (yürütme), yasamayı, yargıyı seçiyorsun, KHK name çıkarıyorsun. TC uyruklu olmayan ve 18 yaşında başkan yardımcısı seçilebilecek yetkiler kim olursa olsun verilebilir mi?

Dünyanın en iyi niyetli kişisi olsa da denetlenmesi gerekmez mi? Bu hak varken tek kişiye verilmek istenen teslimiyet niye? Bu kişi güvenilir ve iyi niyetli olabilir. Verdiği kararlarla hata yapabilir. Bölünme gibi ülke için hayati önem taşıyan hataları yaparsa ve sonrada kandırıldım derse ne olacak? Savaşla mı, canımızla mı bedel ödeyip düzelteceğiz. Şimdi herkesin kafası karışıyor değil mi? Taraf olan siyasilerin açıklamalarından TV yorumlarından takip ederken lütfen anayasa değişiklik maddelerini okuyun zaten broşür olarak dağıtılacak veya iletişim ağlarından değiştirilen maddeleri okuyun lütfen.

Partilerin yorumu, broşür açıklamalarını, demeçlerini değil oy vereceğiniz maddelere lütfen bir bakın ne getiriyor ne götürüyor bir görün lütfen.

Kuvvetler ayrılığı ilkesini birleştirip bir kişiye verilmesi ve cumhurbaşkanını halk seçmesi teklifini  Mustafa Kemal Atatürk bile asla kabul etmemiştir. Biz padişahlığı, saltanatı bunun için devirdik demiştir.

Geçenlerde sosyal medyada iki kişinin konuşmasına denk geldim. Konuşmada arkadaş soruyor.

  • Kafam karışık evet mi hayır mı diyeceğiz? Evet demeyi düşünüyorum ama
  • Biz evet diyelim işimize bakalım, durmak yok yola devam.

Arkadışının cevabı manidar

  • Tamam ama , tam anlamıyla bilmeden oy kullanmayalım bunun VEBALİ ağır olabilir.

Tabi ki arkadaşım geleceğimizi karanlık bir duruma sokacak yasa için düşünmeden araştırmadan tercih yapma !

  • Vatanımızın birlik ve beraberliği için
  • Ülkemizin huzur ve can güvenliği için
  • Yargının, yasamanın her zaman bağımsız olması için
  • Etkin ve güçlü bir meclis için
  • Ekonomik refah için
  • Hayırdan sonra bir milli hükümetin kurulması için,

Hayırda birleşelim Hayırda Hayır vardır.

CEVAP VER