Vatandaşlık Görevi

0
80

Yazmak istemiyorum, konuşmak istemiyorum lakin, her seçim sonrasında hukuksuzluk, üstüme üstüme geliyor.
Bu konu, ne bu günkü iradenin, ne bu günkü muhalefetin, ne de bu günkü hukukçuların ihmaliyle oluşmuştur.  Yıllardır ülkemizde genel seçimler,  referandumlar,  yerel seçimler , YSK nin belirlediği şekilde,  anayasaya, hukuka dayalı demokratik ortam da  yapılmaktadır .Her seçim sonrasında seçmenin sandığa gitmeme oranı %10 – 15 oranın da olup bunun maddi karşılığı ortalama 150 milyon TL dir. Vatandaşlık görevimiz olan seçme hakkını kullanmamamız, hem demokrasimize , hem devletimize,  hem de temsil edilen kitlenin iradesinin meclise yansımamasını neden olmaktadır.  YSYK seçme  hakkını yerine getirmeyenlere yasa gereği belli maddi  ceza uygulaması var elbette.    Şimdi hal böyleyken, yine bir kez daha,  Eyyyy!  diyerek haykırıyorum.
Devletin maddi kaybı milyon TL ler iken, bu konuyu icra etmeyen yetkililer, görevini ihlal eden yöneticiler, ihbar etmeyen muhalifler, hiç birinizin işine gelmiyor dimi bu olan bitenler.

Peygamberimizin hadisi var bu konuda “Siyasetten uzak kalmak , mevzi-i  düşmana kaptırmak gibidir”.
İnsanımızı  duyarsızlaştıramayız. Ülke insanı , siyaseti, ülke gündemini bir nevi takip etmeli bu peygamberimizin hadisin de de mevcuttur.  Son seçim hariç ülkemizdeki seçime katılım oranı düşmektedir.  Yasanın belirlediği cezalar uygulanmalıdır.

 

Korkarım ki buna benzer bir çok konularda  hukuk ihlallerin sonucunda ceza-i  müeyyideler yetkililer tarafından ihmal ediliyor. Edilmemeli , seçimlerde vatandaşlık görevini yerine getirenle,  getirmeyip o günü tatil deyip , plajları dolduranlara, gereken cezalar verilmelidir.

Heyyyy!  gidi B. Arif yine bir cana, bir başa kaldın.

Saygılarımla.

B. Arif Turan

CEVAP VER