VAR OL KIBRIS, CUMHURİYETİNLE !

0
40

 

DSP Basın Açıklaması

Kıbrıs Cumhuriyeti, halkının esarete boyun eğmemek için sayısız şehitler verdiği topraklarda, barış huzur ve özgür yaşamak üzere mücadeleden vazgeçmemiş, garantör devletlerinden biri olan Türkiye’nin dönemin başbakanı Bülent Ecevit’in “biz adaya savaş için değil barış için gidiyoruz ve yalnız Türkler’e değil Rumlar’a da barış getirmek istiyoruz” düşüncesi ile eyleme geçerek  20 Temmuz 1974  Barış Harekatıyla özgürlüğe kavuşmuştur.Bu özgürlük ortamı içinde kendi kaderini tayin hakkını kullanıp, tarihte eşi benzeri az görünen bir varoluş, özgürlük mücadelesini kazanarak, kendi hür iradesiyle görev verdiği bir yönetim altında, barış huzur ve özgür yaşamak üzere 15 Kasım 1983 tarihinde Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti’ni  ilan etmiştir.

Enosis hayali yaşayanların mutlaka bağısızlık bildirgesini anlayarak okuması gerekmektedir. Bu bildirgede bir daha Rum tahakkümüne girilmeyeceğinin , özgürlük, egemenlik, eşitlik ve güvenliğinden  asla Rum insafına terk edilmeyeceğini söylenerek,  ilan edilmiştir.

Bilinmelidir ki, karşısına,  vatan sevgisi, millet sevgisini alan hiçbir proje gerçek olmamıştır. Bunun en büyük göstergesi, içinde  pek çok kültürü, gelenek- görenek ve dokuyu barındıran ve kucaklayan Türk halkının yaşadığı topraklardır.

Kıbrıs Türk Cumhuriyetine olan derin bağlarımızla,bağımsızlık için savaşan, dirayet ile yolundan sapmayan mücadele dönemin TC  Başbakanı Bülent Ecevit  ve KKTC Kurucu Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş başta olmak üzere  tüm Şehitlerimizi rahmetle anarken, mücadelede nefes olan tüm yurttaşları saygı ile selamlıyorum.

 VAR OL KIBRIS, CUMHURİYETİNLE !

ÇİĞDEM MERCAN

DSP İSTANBUL İL BAŞKANI

CEVAP VER