Türkiye’nin Yumurta ve Beyaz Et Devi Keskinoğlundan Konkordato Başvurusu

0
104

Türkiye’nin en büyük beyaz et firmaları arasında yer alan Keskinoğlu, nakit sıkışıklığı nedeniyle konkordato başvurusunda bulundu.

Şirketten yapılan açıklama şöyle:

“Keskinoğlu A.Ş. olarak, 55 yıldır gururla yumurta ve piliç eti sektöründe tüm Türkiye genelinde hizmet veriyoruz. Bugüne kadar Türkiye’yi 75 ülkede temsil eden şirketimiz, yenilikçi uygulamalarıyla birçok ilki gerçekleştirerek sektöre her zaman öncülük etti. Yatırımlarımızla, nüfusunun yüzde 20’sinin gelir kaynağı olduğumuz Manisa ilimizin Akhisar ilçesi başta olmak üzere, sektörünün en büyük ilk 5 üreticisinden biri olarak Türkiye ekonomisine yaptığımız katma değeri her geçen yıl daha da artırdık. 2017’yi 1,1 milyar TL ciro ile kapatan ve İstanbul Sanayi Odası’nın raporunda 136’ıncı sırada olan şirketimiz; ticari faaliyetlerini aralıksız devam ettirebilmek için, geçici süreliğine konkordato başvurusunda bulunmuş ve bugüne kadar benimsediği şeffaflık ilkesi gereği bu durumu kamuoyuyla paylaşma kararı almıştır.

Bu sürecin yönetiminde, işbirliği yaptığımız tüm bankaların tam desteğini almakla beraber, konuyu ilgili devlet mercileriyle de paylaştık ve kendilerinin de şirketimize destek olacağına dair gelişmeler yaşanmaktadır. Yönetim Kurulumuz; Keskinoğlu Şirketler Grubu’nun faaliyetlerinin sürdürülmesi için uluslararası işbirlikleri de dahil olmak üzere; şirketi geliştirecek tüm fırsat ve imkanları değerlendirmektedir.

OHAL’in ilan edilmesinden sonra iflas ertelemesi askıya alındığı için konkordato gündeme geldi. Peki konkordato nedir?”Borçların yeniden yapılandırılması suretiyle iflasa tabi borçluların mali durumunun düzeltilerek iflastan kurtulmasını, diğer borçluların ise mali durumunun düzeltilmesini amaçlayan, alacaklıların da belirli bir tenzilatla veya vadede alacağına kavuşmasını sağlayan ve mahkemenin tasdikiyle taraflar açısından bağlayıcı hale gelen bir anlaşma” olarak tanımlanıyor.

Hukuk teriminin kısaca meali kötü giden ekonomide iflaslara mani olmak için iflası erteleme diyebiliriz.

Peki piyasada ne oluyor da üreticiler konkordato ilan ediyor.

  • Piyasalarda yaşanan likidite sıkışıklığı
  • Hammadde maliyetlerin beklenenin üzerinde artış
  • Döviz kurlarındaki ani dalgalanmalar
  • Fiyatların geçen yılın altında seyretmesi
  • Hammaddenin ithal edilmesi

Sektörün devlerinden Şen Piliç de Dubailere satılmıştı. Bu gidişle beyaz et sektöründe yerli ve milli firma kalmayacak. Kırmızı etten vaz geçtik dar gelirli sofrasında protein kaynağı olan beyaz eti de zor görecek gibi.

Haberde İstanbul

CEVAP VER