Türkiye Yabancı Yatırımcıların İştahını Kabartıyor

0
149

Türkiye Yabancı Yatırımcıların İştahını Kabartıyor

Çin, Almanya ve İran Türkiye’ye Yatırım Kararı Aldı. İlk başta kulağa hoş gelen bir durum olsa da bu durumun avantaj ve dezavantajlarını masaya yatırmak gerekir.  Milliyet’te yer alan habere göre Çin Organize sanayi bölgesinden 3 bin parsel kapattı. İranlı firma ilaç yatırımı yapacak, Almanlar Van’a fabrika kuruyor.

Türkiye’ye yönelik algı operasyonlarına sermaye piyasalarına giriş yaparak yanıt veren yabancılar şimdi de doğrudan yatırıma yöneldi. Hükümetin açıkladığı ‘Cazibe Merkezleri’ projesini de fırsat bilen yabancı işadamları Türkiye’ye akın ediyor. Çinli firmalar Türkiye’nin çeşitli illerindeki OSB’lerden 3 bin parsel kapattı. 53 Çinli firma da Kalkınma Bakanlığı’na başvuru yaptı. Alman işadamlarından oluşan bir grup Van‘da iş makinesi üretimi için kolları sıvadı. İranlı CinnaGen, kutusu 10-20 bin dolar arası satılan biyoteknolojik ilaçları üretmek için Türkiye’ye geldi. Yerli yatırımcıların turizm yatırımları da hız kesmeden devam ediyor. Zor geçen yıla rağmen turizmde 3 milyar TL’lik yatırım teşvik başvurusu yapıldı. Yatırımlarda Arap turistlerin ilgi gösterdiği Karadeniz öne çıktı.

ÇİNLİLER OSB’LERDE 3 BİN PARSEL KAPATTI

Çin’in 2015’te devlet politikası olarak startını verdiği ‘yatırımlarda küreselleşme’ atağında aslan payı Türkiye’ye akmaya başladı. Son dönemde sessiz sedasız Türkiye’ye gelen çok sayıda Çinli firma, Organize Sanayi Bölgeleri’nden (OSB) 3 bine yakın parsel aldı. Siirt’ten Çorum’a, Yozgat’tan Konya, Balıkesir, Kars ve Denizli’ye kadar çok sayıda şehre yatırıma hazırlanan Çinli firmalar, elektronik, tekstil, gıda, madencilik ve enerji sektörüyle ilgileniyor (kaynak: http://www.newsjs.com/url.php?p=http://www.milliyet.com.tr/cin-alman-ve-iran-li-firmalardan-ekonomi-2397048/).

Ekonomi de üretimde yabancılara terk ediliyor. Evet, dünya artık küçülüyor bileşim çağında  kaçınılmaz bir durum lakin bu kadarda pervasızca açılması ekonomimizi kontrol edemediğimiz kontrol edildiğimiz döneme giriyoruz. Almanya’nın sivil toplum örgütleri ile doğu illerimizde yapılanları ve burada yaşayan halkımız üzerinde yapılanlar ortada iken Van’da yatırım yapması manidar ve düşündürücü. Siirt, Kars bu bölgede yapılan yatırımlar

Ekonomistler, Çini geleceğin gücü olarak görmekteler. Çin bu ilerlemesini devam ettirebilmesi için enerji kaynaklarına yani petrole ve Türk cumhuriyetlerinde ki kaynaklara ihtiyacı var.  Ayrıca, bu bölge onun için çok iyi bir pazar.

Gelelim Rusya’ya;  Rusya da ekonomisini güçlendirmekte, Putin in son yıllardaki tutarlı politikaları sayesinde, Rusya eski günlerine dönüyor. Türkiye cumhuriyetleri, Rusya’dan ayrılmış olsalar da, ondan habersiz hareket etmemekteler. Rusya, bu bölge deki enerji kaynaklarını, bana göre,  hala rahatlıkla kullanabilir. Ortadoğu ya bu kadar yakın olması, onun için büyük bir avantaj. Petrol kaynaklarına sahip olmak demek gücünü arttırmak demektir. Bütün mesele,  Coğrafya ya hakim olmaktır. Güçlü olan, gücünü devam ettirecek, ya da  yeni güçler gelecektir. Aslın da, Amerika, Rusya, Çin pastadan büyük payı alma yarışındalar. Bu,  ya anlaşarak coğrafyayı paylaşacaklar ya da, taraflardan biri hakim olacak. Rusya ve Çin birlikte hakim olursa, bu sefer,  bu iki gücün mücadelesi boyunca coğrafya,  yeni emperyalist güçlerle mücadele edecek yani, bu emperyalist güçlerin, yeni demokrasileri ile yaşayacak demektir.

Kısacası iki karşı güç oluşuyor, Türkiye bu güçlerin yanında mı olmalı, ya da güçleri birbirine bağlayan denge unsurumu olmalı. Amerika, Rusya, Çin, amaçları bu kaynakları, kendileri için insafsızca sömürmek niyetindeler. Ne demokrasi, ne halklar nede ölenler umurlarında(kaynak: Dip Köşe Karalamaları, sokak kitapları,  Dünya Düzeni II. 2012 T. Kebeci)

 

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz