Türkiye neden Sudan’dan at, eşek eti ithal ediyor?

0
137

Sudan’da 99 yıllığına kiraladığı arazide tarım üretimine başlamayan Türkiye, bunun karşılığında Sudan’dan tarım ürünleri, canlı hayvan ve hayvan eti ithal etmeye karar verdi.

Türkiye, birçok tarım ürünü için Sudan’a yüzde 100 kota içi tarife indirimi uygulayacak ve buradan büyükbaş ve küçükbaş hayvan, tereyağı, yumurta, bal, patates, domates, sarmısak, üzüm, buğday arpa ve mısır ithal edecek. İthal edilecek ürünler arasında at ve eşek eti ile sakatatları da bulunuyor.

Sudan’dan 50 bin büyükbaş, 2 bin küçükbaş canlı hayvan, 2 biner ton küçük ve büyükbaş hayvan eti, 2 milyon yumurta, 500 ton bal, 3 bin ton turunçgil, 3 bin ton limon, 5 biner ton buğday, arpa, yulaf, çavdar ithal edilebilecek. 

Anlaşmayla 500 ton at, eşek ve katır eti ile 500 ton at, eşek ve katırın da aralarında bulunduğu hayvanların sakatatları da gümrük vergisi uygulanmadan ithal edilecek tarım ürünleri arasında sayıldı.

Anlaşma da ithal edilecek at ve eşik etinin nerede kullanılacağı belirtilmiyor. Sudan dan ithal edilen tarım ve hayvan ürünlerinin ne kadar sağlıklı ve hastalık bulaştırmayacağının bir garantisi yok. Denetimlerin zayıf olduğu ortamda halkın sağlığı neden tehlikeye atılıyor.

99 yıllığına ekmediğiniz araziler neden kiralandı?

At, eşek eti neden ithal edildi, nerelerde kullanılacak?

İthal edilecek canlı hayvan, eti ve sakatatı ne kadar sağlıklı?

Haberde İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz