TANBURİ CEMİL BEY’İN BİLİNMEYENLERİ

0
111

UDİ SERHAN AYTAN, TANBURİ CEMİL BEY’İ ANLATTI
Türk musikisinin gelmiş geçmiş en büyük virtüözlerinden, çok sayıda beste ve taş plak kayıtı bulunan Tanburi Cemil Bey, vefatının 100. Yılında Küçükçekmece’de bir dizi etkinlikle anılıyor.
Bu kapsamda Küçükçekmece Belediyesi Müzik Akademisi ev sahipliğinde gerçekleşen programda, ud sanatçısı Serhan Aytan resital ve söyleşiyle müzikseverlerle buluşarak, Tanburi Cemil Bey’i anlattı.
“ELİNE ALDIĞI HER SAZI RAHATLIKLA ÇALMIŞTIR”
Öğrenim yıllarında Tanburî Cemil Bey’in tanbur icraları ve tekniklerini araştırıp inceleyen Aytan, Cemil Bey’in en önemli tarafının yaratıcılığı olduğunu söyleyerek, “Tanburi mahlası, tanburu çok sevmesinden kaynaklı aslında. Aynı zamanda iyi bir kemençeci ve viyolonsel ustası. Eline aldığı her sazı rahatlıkla çalıyor. Yaylı tanburu bulmuş bir deha. Günümüzde saz müziğinin bu kadar ileri durumda olmasının sebebi de Tanburi Cemil Bey’dir. İlk saz resitalini veren de kendisidir. 1900’lerin başında elinde tanburla kendi başına çıkıp çalmıştır” dedi.


“ONU ANLATAN İLK ÖYKÜ KİTABI”

Tanburi Cemil Bey’i anlattığı ‘Cemil’in Gizli Konserleri’ isimli kitabı hakkında bilgi veren Aytan, “Bu kitap, onu anlatan ilk kitap. Keşke daha fazla olsaydı. Saadet Ceylan’ın suluboya resimleriyle Tanburi Cemil Bey’in yaşam öyküsüne yeniden hayat verdik” diye konuştu.
CEMİL BEY’İN ESERLERİ İCRA EDİLDİ
Serhan Aytan, Tanburi Cemil Bey’e ait; Neva Peşrevi, Muhayyer Peşrev , Muhayyer Saz Semaisi, Çeçen Kızı oyun havalarını icra etti. Sanat yönetmeni Hakan Dedeler de Udi Aytan’la birlikte Ferah Feza Peşrev ve saz semaisini icra etti.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz