TAİDER 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi İstanbul’da Yapıldı

0
91

TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi 03-04 Kasım 2017 tarihlerinde İstanbul Intercontinental Otel’de düzenlendi. TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü ve Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Koç’un açılış konuşmaları ile başlayan zirvede, Ali Koç, “Aile şirketleri gelecek çeyreği değil, gelecek nesilleri düşünerek hareket ediyor” dedi.

TAİDER 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi bu yıl “Aile Şirketlerinde Ben’den Biz’e Doğru” temasıyla gerçekleştirilidi. Zirvenin açılış konuşmasını yapan TAİDER Yönetim Kurulu Başkanı Aydın Öğücü,  bugün 152 aile şirketi ve 507 üyeye ulaşan TAİDER’in Türkiye ekonomisinde yüzde 75 gibi önemli bir paya sahip olan aile işletmelerinin sürdürülebilirliğine değer kattığını söyledi.

TAİDER’in hedeflerine dikkat çeken Yönetim Kurulu Başkanı Öğücü, “Bizim en önemli hedefimiz gelecek nesillerin kurucu ya da yetişkin nesillerle iletişimlerini güçlendirmek, devir planlarını sağlıklı yönetmelerine destek olmak ve yol göstermek. Bizler yetişkin nesiller olarak gelecek nesillere sadece finansal varlıklarımız değil, ailemizden ve içinde yaşadığımız toplumdan gelen değerlerimizi, kültürel ve sosyal sermayemizi, iş yapma ve girişimcilik becerilerimizi, iletişim ağımızı aktarmamız durumunda, şirketlerimizin uzun yıllar boyu sürekliliğini sağlayabileceğine inanıyoruz” diye konuştu.

Ali Y. Koç: “Aile şirketleri gelecek çeyreği değil, gelecek nesilleri düşünerek hareket ediyor.”

Koç Holding Yönetim Kurulu Başkan Vekili Ali Y. Koç ise “Yeni Küresel Konjonktürde Aile Şirketlerinin Yeri” başlıklı oturumda yaptığı konuşmasına, “Yaklaşık 50 yıl önce, aile şirketlerinin rekabetçiliklerini ve ekonomi içindeki güçlerini kaybedeceklerine inanan yönetim danışmanları ve akademisyenler vardı. Ancak bugün geldiğimiz noktada tam tersi bir resim görüyoruz. Aile şirketlerinin dünya ekonomisindeki yeri hala çok büyük. Küresel ekonominin yüzde 70’ini oluşturdukları hesaplanıyor” sözleriyle başladı.

Dünyada aile şirketleri bünyesinde verilen ilk sürdürülebilirlik ödülü olma özelliği taşıyan “Kuzey Yıldızı Sürdürülebilirlik Ödülü” TAİDER Aile İşletmeleri Derneği 5. Ulusal Aile İşletmeleri Zirvesi kapsamında, 3 Kasım Cuma akşamı İstanbul’da düzenlenen bir törenle sahipleri buldu.

TAİDER tarafından aile şirketlerinde sürdürülebilirlik bilincinin gelişmesini desteklemek amacıyla hayata geçirilen Kuzey Yıldızı: Aile Şirketlerinde Sürdürülebilirlik Projesi, “çalışanlar, çevre, toplum ve gelecek nesiller” açısından fark yaratarak, ülke ekonomisine değer katan aile işletmelerinin teşvik edilmesini amacıyla bir de ödül süreci içeriyor. Ödülün tasarım ve uygulaması ARGE Danışmanlık işbirliği ile gerçekleştirildi.

Büyük Ölçekli ile Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeler olarak 2 kategoride verilen ödüle aday şirketlerin önce başvuru dosyaları incelendi. Ardından değerlendiriciler tarafından incelemeler ve saha ziyaretleri gerçekleştirilerek, jüri için final raporlar oluşturuldu.

Bu raporlar,  İş Dünyası ve Sürdürülebilir Kalkınma Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Canan Ercan Çelik, Mazaars Denge Bağımsız Denetim CEO’su Dr. İzel Levi Coşkun, Dünya Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Hakan Güldağ, TAİDER Yönetim Kurulu Üyesi Naile Göçen Çukurova ile Avrupa Yatırım ve Kalkınma Bankası Türkiye Sürdürülebilir Enerji Finansmanı Programı Banka İlişkileri Müdürü(TURSEFF) Seyran Hatipoğlu’ndan oluşan jüri tarafından değerlendirildi.

CEVAP VER