Suriye’de ”kimyasal saldırı” suçlamasına Rusya’dan flaş yanıt

0
98

 

Hatırlarsınız ki Irağa müdahale edileceği zamanda kimyasal silah var diye işgal edilmiş, bir medeniyet yok edilmiş, binlerce insan öldürülmüş, binlerce insan göçe zorlanmıştı. İŞİD, Barzani, PKK, PYD gibi oluşumlar güçlendirildikten ve iç savaşın nifak tohumları atıldıktan sonra özür dileriz kimyasal silah yok denilmişti. Suriye deki bu olayda net bir durum yok olan yine masum çocuk ve kadınlara oldu.

Rusya Dışişleri Bakanlığı, Suriye’deki ”kimyasal saldırı” suçlamasına yanıt vererek, Suriye’deki tüm kimyasal silahların 2014’te ABD yardımıyla ülkeden çıkartıldığını hatırlattı.

Sputnik’in haberine göre yapılan açıklamada bunun ABD’nin yardımıyla yapıldığına da dikkat çekildi.

‘MESELEYE DAİR BİLGİSİZLİK SÖZ KONUSU’

ABD Başkan Yardımcısı Mike Pence, İdlib’de ”kimyasal silah” kullanıldığı iddiasıyla ilgili olarak, ”Rusya ve Suriye’nin kimyasal silahları yok etme sözünü tutmalarını önceki yönetim sağlayamadı” demişti.

Rusya Dışişleri Bakanlığı’nın silah kontrol departmanı direktörü Mihail Ulyanov, ”bu durumda yalnızca sorumsuzlukla değil, meseleye dair bilgi sahibi olunmamasıyla da karşı karşıyayız. Yeni ABD yönetimi yakın zaman içerisinde politikalarını değerlendirmeye başladı. Bu süreç bittiğinde, yetkililerden gelen açıklamalar daa kesin olacaktır. 2013 Rusya-ABD anlaşmasının işlemediği iddiasının hiçbir temeli yok” diye konuştu.

Ulyanov, 2014 ortasına gelindiğinde Suriye topraklarında kimyasal silah yapılacak malzeme kalmadığını da hatırlattı.

Rusya Savunma Bakanlığı, bölgede Suriye tarafından saldırı gerçekleştirildiğini, saldırının ”Irak’a gönderilecek kimyasal silahların tutulduğu terörist deposunu vurduğunu” açıklamıştı.

 

CEVAP VER