SÖYLEMLER TOPLUMU GERGİNLEŞTİRİYOR

0
33

Bu hafta konuşulan olaylar ve sözler önümüzde ki günlerde ki gelişmelere gebe olacağı kesin.

Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın 14 Ağustos Pazartesi günü Ankara’da AK Partinin kuruluşunun 16. Yılında yaptığı konuşmada CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nu hedef aldığı sözleri.  Konuşmanın ana teması MİT Tırlarından dolayı soruşturmanın ucu CHP Genel Başkanı Kılıçdaroğluna dokunacağı ve Ceza evinde bulunan CHP Milletvekili Enis Berberoğlu’nun  cezaevinden çıkarılmazsa MİT Tırlarıyla ilgili bilgileri açıklayacağına dair açıklamalar yapacağını belirtti.  Buna benzer açıklamalar bir haftadır basında yer aldı, ilk başta bu açıklamalar Kılıçdaroğlu’na Adalet yürüyüşünden dolayı toplumun ilgisinin ve desteğinin arttığı için bu ilgiyi düşürmek maksadıyla yapılan karalama yazıları ve haberleri olarak bakmıştım. Lakin dün Cumhurbaşkanı da bu konuda ki iddialı tavrı karşısında olay hakkında gerekli tüm belge ve deliller mahkemeye sunulur ve yargı kararı verir. Yargıya intikal etmeyen herhangi bir durum olmadığına göre ana muhalefet partisinin lideri hakkında hedef gösterir açıklamalar toplumu gerginleştirir. CHP’yi karıştırmaya yönelik açıklamalar olmuş olsa dahi sert söylemlere CHP cephesinden de haklı olarak sert açıklamalar geliyor.  Biz halk olarak bir bu tarafı bir diğer tarafı seyrediyoruz. Bu ülkede hukuk varsa hukuk gereğini yapsın. Her iki tarafın sert söylemleri huzur ve barış için tehlikedir.

Türkiye Cumhuriyeti Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan Twiter resmi hesabında ki titrinde değişikliğe gitti. Türkiye Cumhurbaşkanı – President of Turkey, AK PARTİ Genel Başkanı – Chairman of the Justice and Development Party olarak değiştirdi. Sosyal medya hesabı olsa bile bu değişiklik Anayasada belirtilen devlet şeklini belirleyen ve değişmeyen ilk üç maddesine ters düşmektedir. Anayasamızın ilk üç maddesi

Devletin şekli

MADDE 1. – Türkiye Devleti bir Cumhuriyettir.

  1. Cumhuriyetin nitelikleri

MADDE 2. – Türkiye Cumhuriyeti, toplumun huzuru, millî dayanışma ve adalet anlayışı içinde, insan haklarına saygılı, Atatürk milliyetçiliğine bağlı, başlangıçta belirtilen temel ilkelere dayanan, demokratik, lâik ve sosyal bir hukuk Devletidir.

III.  Devletin bütünlüğü, resmî dili, bayrağı, millî marşı ve başkenti

MADDE 3. – Türkiye Devleti, ülkesi ve milletiyle bölünmez bir bütündür. Dili Türkçedir.

Bayrağı, şekli kanununda belirtilen, beyaz ay yıldızlı al bayraktır.

Millî marşı “İstiklal Marşı”dır.

Başkenti Ankara’dır.

  1. Değiştirilemeyecek hükümler

MADDE 4. – Anayasanın 1 inci maddesindeki Devletin şeklinin Cumhuriyet olduğu hakkındaki hüküm ile, 2 nci maddesindeki Cumhuriyetin nitelikleri ve 3 üncü maddesi hükümleri değiştirilemez ve değiştirilmesi teklif edilemez.

Birde Cumhurbaşkanın Ak Parti yönetimi ve kadroları için dile getirdiği metal yorgunluk söylemleri var. Aslında metal yorgunluk dan daha ziyade kendisine karşı oluşabilecek muhalif kişileri ve eleştirileri engelleyerek 2019 seçimlerine sorunsuz girmek istiyor. Bu metal yorgunluktan değil güvensizliği ortadan kaldırarak zincirin zayıf halkalarını güçlendirdi.

Bu olaylar huzurumuzu, barışımızı ve birliğimizi bozar. Özellikle ateş çemberiyle çevrilen bir coğrafya da , savaşa dönen zamanda barışı bozan söylemler ve uygulamaların hiç bir yararı bireylerde, ülkeye de olmayacaktır.

Bu iki olay ileri ki günlerde olmadık olaylara gebe.

Türkân Kebeci Şahin

turkankebeci@gmail.com

CEVAP VER