Son Zamanların Meyvesi Goji Berry

0
46

Kilo vermek isteyenlerin sıklıkla başvurduğu alternatif tıp ve doğal ürünler arasına ismini ekleyen Goji Berry, popülerliğini sürdürmeye devam ediyor. Özellikle zayıflamak isteyen kadınların tercih etmeye başladığı doğal bir ürün olan Goji Berry ya da Türkiye’de bilinen adıyla Kurt Üzümü, faydalarıyla kendisinden söz ettiriyor. İşte sizler için derlediğimiz Goji Berry meyvesinin faydaları ve zararları …

GOJİ BERRY FAYDALARI
Anavatanı Tibet olan, kurt üzümü ya da mutluluk meyvesi olarak da bilinen “goji berry”nin içerdiği polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudu koruduğu belirtildi.

Gazi Üniversitesi Gazi Eğitim Fakültesi Kimya Eğitimi Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Prof. Dr. İbrahim Uslu, vücudun havadaki oksijen atomu ve onun benzeri serbest radikallerin her an saldırısına maruz kaldığını belirtti.

Uzun ömür meyvesi olarak da adlandırılan goji berrynin içinde ana molekül olan polisakkaritler ve güçlü antioksidanlar sayesinde serbest radikallerin uğratacağı zararlara ve erken yaşlanmaya karşı vücudu koruduğunu ifade eden Uslu,

“Serbest radikaller bizi kanser yapar, derimizde kırışıklığa neden olur.
Goji berry, kanser önleyici bir madde olan germanium içeren, yeryüzünde bu güne kadar tespit edilmiş birkaç bitki türünden biridir.

İçerisindeki özel polisakkaritler ve antioksidan maddeler, kansere neden olabilecek genetik değişimlerin gerçekleşmelerine engel olur” de

Uslu, küçük yumuşak meyveleri olan goji berrynin bin 700 yıl boyunca Tibet’te üretildiğini,

Türkiye’ye ise son yıllarda getirilmiş bir bitki olduğunu vurgulayarak, “Tibetliler yüzlerce yıl goji berryden yaptıkları ilacı böbrek ve karaciğer tedavisinde kullandılar.

Goji berry, Tibet’te kolesterolü ve kan basıncını düşürmek için kullanılıyor, ayrıca kanı temizleme özelliği de bulunuyor” diye konuştu.

Bilimsel çalışmalarda özellikle karaciğer kanserlerinden korunmada goji berrynin çok etkili olduğunun görüldüğüne dikkati çeken Uslu, şöyle devam etti:

“Goji, hipofiz bezinden salgılanan insan büyüme hormonu (hCG, gençlik hormonu) salınımını arttırır. hCG’nin olumlu etkileri pek çoktur.

Vücut yağ oranını azaltır, uyku düzensizliklerini engeller, hafızayı güçlendirir, iyileşme hızını arttırır, cinsel istek ve gücü düzenler, vücuda daha genç ve diri görünüm kazandırır.

Yüksek tansiyonu belirgin biçimde önlediği görülmüştür. Alzheimerden korunmak için de mutluluk meyvesinden kendimizi mahrum etmemeliyiz.”

Bunun yanında birde yan etkileri var..

*Polene karşı alerjisi olanlar bu meyveden uzak durmalı ya da meyveyi ve özünü kullanmadan önce bir doktora danışmalıdır. Yan etkileri zor nefes alma, kurdeşen, bulantı ve baş dönmesini içerir.
*Bu meyve alkaloid atropin içerir ve fazla doz atropin kusmaya, bulanık görmeye, ağız kuruluğuna ve kafa karışıklığına neden olabilir.
*Goji suyunun ve Goji parçalarının çoğu önemli yan etkileri, bazı ilaçlarla etkileşimi sonucunda oluşur. Goji kökü familyasının, yüksek tansiyon ilaçlarıyla etkileşime geçtiğinde kan basıncında anormal düşüş ya da düşük tansiyona neden olabilir.
*Benzer olarak, diyabet ilaçları kullananlarda, goji alımı kan şekerini düşürebilir ve baş dönmesi ve bayılma gibi yan etkiler üretebilir.
*Yüksek tansiyon ve diyabet ilaçlarının yanı sıra, bu meyve kan damarlarındaki kan pıhtılaşmasını engelleyen pıhtı önleyici bir ilaç olan Varfarin ile de karşılaşır. Bu meyvenin Varfarin ile etkileşimi kanama riskini arttırır. Yani, Varfarin gibi ilaç kullanan insanlar sadece bu meyve için değil diğer otlar ve bitkisel ilaveleri tüketirken de uygun önlemleri almalıdırlar.
*Gojiler yüksek oranda selenyum içerirler. Vücut için az bulunan bir elementtir, nadir durumlarda, çok yüksek selenyum dozu doğuştan olan kusurlara ve kadınlarda doğurganlığı azaltmaya, sinir bozukluklarına ve mide ve de bağırsak sorunlarına yol açabilir.
En iyisi doktor kontrolü altında olarak tüketimini gerçekleştirmek. Sağlıklı beslenmek , Spor yapmak ve günlük stresten uzak durmak.

CEVAP VER