SON ÇIKIŞ 2019 SEÇİMLERİ

0
111

Nisan 2017 referandumun da az bir farkla başkanlık sistemi kabul edildi. Resmen başkanlık sistemi,  cumhurbaşkanlığı hükümet sistemi olarak yumuşatıldı bu yetmez gibi yeni bir sistem geliştirilmiş gibi adına Türk usulü başkanlık sistemi denildi. Türk usulü filan değil bu sistem resmen başkanlık sistemi. Bu sistem ile rejim değişti. Referandum sonrasında her şey yine aynı gözüyle bakılıyor aslında hiç bir şey eskisi gibi olmayacağının farkında değiliz. Aslında bu geçiş dönemi toplumda ‘İşte hiç bir şey değişmedi’ algısını yaratmaya yeterli bir süre olmasına rağmen hala daha muhalefet partilerin seçimden lider olarak çıkacağız söylemlerini kullanmaları bir şeyin değişmediği algısını daha da kuvvetlendiriyor.
T.B.M.M seçimlerine değil Cumhurbaşkanlığı seçimlerine odaklanmak  gerekir. Nisan referandumunda ama kendiliğinden ama planlı oluşan hayır cephesinin birleştiği ortak payda; üniter yapının, parlamenter sistemin korunması, T.C kurucusu Atatürk ilkelerinde birleşmek, ulus kavramı, laiklik, demokrasi ile birlikte toplumun ötekileştirilmeden birlik ve beraberliğinin korunması farklı düşüncede ve görüşteki kitleyi bir araya getirdi. Bu farklılık bir paydada buluştuysa cumhurbaşkanlığı seçimlerinde neden buluşmasın?
Bu paydaya öncülük edecek ana muhalefet partisi çalışmalara referandumun arifesinde başlaması gerekirdi. Tüm partiler ile aday görüşmelerine başlanmalı mesele ne lider parti olma nede vekil olma derdi. Mesele demokrasi, mesele parlamenter sistem, mesele birlik, mesele laiklik ve mesele bir ülkenin var olması.
Mesele yukarıda oluşan ortak paydada toplanan özellikleri taşıyan bir aday belirlemekte. Vekil olsanız da, belediye başkanı olsanız da söz bir kişiden, karar bir kişiden çıkacağı için sizin vekil veya belediye başkanı olmanız hiç bir şeyi ifade etmeyecek. Yasamada, yargıda bir dudakta toplandığına göre vakit çok geç olmadan demokrasiden sapmadan önce son çıkış 2019 seçimlerinde ortak paydadaki özellikleri taşıyan adayın cumhurbaşkanlığını kazanması ve  bir sene sonra anayasa değişikliğine giderek Türkiye’nin yeniden üniter ve parlamenter sisteme dönmesini sağlamak tek çare.
O yüzden İstanbul’un belediye başkanı değişiyor, o yüzden teog dan dönülüyor, o yüzden Suriye politikası değişiyor, o yüzden Barzani’ye ters düşülüyor, o yüzden vergilerden dönülecek, o yüzden ekonomik kriz ertelenecek,  o yüzden tüm olumsuzluklar örtülüyor, o yüzden satılan tüm yerli kuruluşların yerine yerli üretim diye bas bas bağırılıyor.
Lütfen geçen sefer ki gibi aceleye getirilerek bir Ekmeleddin olayı yaşanmasın çünkü demokrasinin başka şansı yok, Türkiye’nin başka şansı yok.
Köprüden önce son çıkış 2019 Cumhurbaşkanlığı seçimini kazanmak.

turkankebeci@gmail.com

CEVAP VER