SEVDA ŞENER TİYATRO OYUNU YAZMA YARIŞMASI

0
147

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları tarafından düzenlenen “Sevda Şener 3. Tiyatro Oyunu Yazma Yarışması” başvuruları başladı.

Eskişehir Büyükşehir Belediyesi sanat ve sanatçı adına ortaya koyduğu güzel eylemlerden birini daha gerçekleştiriyor. Daha önce 2 sefer gerçekleştirilen ve bu senede 3. sü hayata geçirilecek olan, Sevda Şener Tiyatro Yazma Yarışmasını halka duyurdu.
Türk Tiyatrosu’na yeni metinler ve yazarlar kazandırmak amacı ile değerli tiyatro insanı Prof. Dr. Sevda Şener anısına, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatroları bünyesinde tiyatro oyunu yazma yarışması hem yeni tiyatro yazarlarına destek veriyor hemde büyük insan Sevda Şener anısını yaşatıyor.
Geçtiğimiz yıl Türkiye’nin bir çok bölgesinden yoğun bir katılımın sağlandığı yarışma bu yıl da Türkçe yazılmak koşulu ile yurt içinden ve yurt dışından tüm katılımcı yazarlara açık olacak. Yarışmanın son proje teslim tarihi 16 Aralık 2016. Katılacak eserlerde belli bir konu kısıtlaması bulunmayan yarışmada, dereceye girecek olan eserler Şehir Tiyatroları repertuarına alınarak teknik ve sanatsal uygunluğu gözetilerek sahnelenebilecek. Yarışma koşulları ve şartname ile ilgili detaylı bilgiye Eskişehir Büyükşehir Belediyesi Şehir Tiyatrolarının internet sitesinden ulaşılabileceği açıklandı. Ayrıca şartnameye şuradan ulaşılabilmektedir.

 

Prof. Dr. Sevda Şener Kimdir?

Prof. Dr. Sevda Şener (d. 1928, İstanbul – ö. 22 Temmuz 2014), Türk yazar, dramaturg, akademisyen.

Tiyatro dünyasında “Hocaların hocası” lakabıyla tanınan Şener, ilköğrenimini değişik illerde tamamlayıp, orta öğrenimini Ankara ve Eskişehir’de bitirdikten sonra, Ankara Üniversitesi Dil ve Tarih Coğrafya Fakültesi, İngiliz Dili ve Edebiyatı Bölümü’nden 1956 yılında mezun oldu. İki yıl sonra aynı okulda açılan Tiyatro Bölümü’nde asistan olarak göreve başladı. İngiltere’de Bristol Üniversitesi’nin Dram Bölümü’nde iki dönem, Avusturya’da Viyana Üniversitesi Tiyatro Bilimi Enstitüsü’nde de bir dönem seminerlere ve derslere katıldı. 1962 yılında doktor, 1967 yılında doçent, 1972 yılında profesör unvanlarını alan Sevda Şener, 1995 yılında DTCF Tiyatro Bölüm Başkanlığı görevinden emekli oldu. Birçok ilde, üniversiteler ve çeşitli kültür – sanat kurumn ve kuruluşlarının düzenlediği sempozyum, seminer, panel ve açık oturumlara katıldı, bildiri ve konferanslar verdi, radyo ve televizyon konuşmaları yaptı. Tiyatro kuramları,dramaturji, eleştiri kuramları, estetik, çağdaş sanat, modern ve modern sonrası tiyatro konularında eğitmenlik yaptı. Birçok makale, kitap ve eleştiri yazan Sevda Şener, bir dönem Bilkent Üniversitesi’nde de ders verdi. Yazarın çeşitli dallarda ödülleri bulunuyor. Profesör Sevda Şener; Tiyatro Eleştirmenleri Birliği’nin kurucu üyesi idi.

22 Temmuz 2014 tarihinde hayatını kaybetmiştir.

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz