Sefaköy ile Arena Park arasında 18 Pano da Belediye Başkkanı Var! Bu paralar nereden ödendi

0
354

Yerel yönetimler hizmetlerini  halka bir şekilde duyurmak zorunda. Bunun içinde zaman zaman yazılı ve görsel basını kullanmaları kadar doğal bir şey yoktur. Küçükçekmece Belediyesi de reklam panolarını zaman zaman kullanıyor. Bu  reklam panolarına verilen reklamlar etkin ve ekonomik olduğu için en çok tercih edilen reklam mecrası olarak karşımıza çıkıyor. Billboard reklamını en çok kullanan sektörler ise şöyle; banka, gazete, meşrubat, inşaat dekorasyon, otomotiv gibi firmalar. Reklam panoları yerel yönetimlere iyi kaynak getirisi sağlamakta. Bu panolarda Küçükçekmece Belediye Başkanı Temel Karadeniz’in fotoğraflarına yer yer rastlıyorduk. Yerel seçimlerin yaklaşmasından dolayı son günlerde çoğu reklam panoları Temel Karadeniz’in fotoğraflarıyla dolu dersem abartı olmaz. Geçenlerde Sefaköy metrobüs durağından Arena park alış veriş merkezine kadar olan mesafede kaç panoda fotoğrafı  var acaba sorusu aklıma takıldı?

Sefaköy – Arena park güzergahı ortalama 6km dir. Ben minibüs kullandığım için ek bir km daha eklersem ortalama mesafeyi 7-8 km alabiliriz. Bu mesafede en az 16 reklam panosunda Temel Karadeniz’in fotoğrafı var. Halkalı Ağız Diş Sağlığı hastanesinin önünde ki devasal reklam panosunu saymıyorum. Birde Soyak ile Arena Park arasında ki panolar bu sayıya dahil değil. Dahil olmamasının sebebi ise dört gün öncesine kadar bu panolarda da belediye başkanın resimleri vardı Allah’tan benim sayacağım gün bu panolara kültür merkezlerin etkinlik reklamları yapıştırılmış. Bu reklam panolarını da dahil edersem sayı en az 25 olurdu. Tabi bu sayı benim sayabildiklerim, gözden kaçırdığım ise cabası.

Şimdi gelelim bu reklam panoların kira fiyatlarına;

İstanbul Billboard Kiralama fiyatları billboard büyüklüğü, cinsi, özelliği, tarafı ve kaç gün kalacağına bağlı olarak değişiyor.

Işıklı ve çift yüzlü olanlarda 60 adet için haftalık kiralama bedeli 19 bin 800 liradan başlıyor. 150 adet için ise 42 bin liradan başlıyor. Billboard kiralama bedeli 300 adet için ise 81 bin liradan başlıyor.

7 Km mesafe için bir aylık kira ücreti en az 40 bin TL, Küçükçekmece de 21 mahalle var ve toplam yüz ölçümü ortalama 37.73 km² dir. Tüm bu alan için düşünürseniz meblağ bayağı yüksek.

Şimdi bir belediye başkanın bu miktarı cebinden karşılaması mümkün olamayacağına göre bu paralar Küçükçekmece belediyesinin bütçesinden yani halkının cebinden alınıyor.

Ülkede gerçek  işsizlik oranı %17’yi bulurken, her şeye üst üste zam gelirken bol keseden harcamak israf değil de nedir? Birde bu miktar sadece kira bedeli, reklam ajansına, baskıya ve matbaaya verilen paralar dahil değil.

UNUTMAYIN KAĞITI İTHAL EDİYORUZ!

Sırf bu sebepten gazete sayfaları azaldı hatta bazı reklam alamayan gazetelerin baskı yapamadığını unutmayın.

Türkân Kebeci

Haberde İstanbul

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz