SEÇİME GİDERKEN VAAT EDİLENLER

1
168

Gelişmiş ülkelerde sosyal devlet denilince; güvenlik, sağlık ve eğitimin  devlet tarafından karşılanacağı, sosyal yaşamda ise aşını,  işini karşılayacak ve  bedensel engelli olan yurttaşların yaşamsal koşullarını devlet tarafından karşılandığı sistemleri ve  uygulamalar anlaşılmaktadır.

Sosyal devletin tanımı ve  uygulaması bu şekilde olmaktadır.

Ülkemizde,  sosyal devlet kavramını dillendirdiğimiz zaman insanların kafasında ilk önce komünist bir söylem ve bu düşünceye sahip olanlara hemen komünist yaftası yakıştırılır. Geçmiş de,  ABD’nin dayatmalarıyla beyinlere kazındığı için sosyal devlet anlayışının ne olduğunu öğrenemedik gitti.

Türk Halkına , özellikle bu  yaklaşan 24 Haziran seçimleri öncesin de bu kadar sadaka kültürüyle, hem iktidarıyla hem muhalefetiyle vaatler ayyuka çıkmamıştı. Neredeyse açık arttırmaya çıktı. Muhalefet, asgari ücreti, kredi kartların faiz borçlarının silinmesi, erken emeklilik söylemleri ile seçmenlerine  ve diğer partilerin seçmenlerine vaatler ile oy oranını arttırmak isterken,  iktidar da bu söylemlere kayıtsız kalmayıp emeklilere bayramlarda ikramiyeyi hayata geçirdi.
Şimdi sesleniyorum, kimin parasını kime veriyorsunuz beyler.
Devlet için deki dengeler, halka dağıtmakla bozulmuyorsa neden şimdiye kadar verilmedi yada verilmiyor.
Dinimiz den uzaklaşmayalım, sımsıkı sarılalım.  Dinimiz, sosyal devlet ve sosyal devlet deki idarecilerin ve yöneticilerin nasıl davranacağı konusun da yol gösteriyor. Halk olarak bizler sadakalarla değil işimizi onurlu şekilde, işimizde emeğimizle kazanacak, alın terimiz soğumadan kazançlarımızla geçimimizi sağlayacak koşulların sağlanacağı koşulları istiyoruz.
Halk sadaka istemiyor, halk, aş ve alin teriyle kazanacak iş  istiyor iş.
Dinimiz de kutsal kitap da çalış diyor, aşını onurlu şekilde çalışarak kazan diyor. Oturarak devlet den aldığın la yan gel yat demiyor. Seçimler de meydanlardaki söylemlere bakılırsa, bu halk çalışmadan kazanma kültürünün yerleştiği hem de siyasallar tarafın dan yerleştirilmeye çalışıldığı  görülüyor.
Sosyal devlet yeniden inşa edilmeli, sosyal devlet denilince, pirinç, seker, un,  bir torba kömür akla gelmemeli. Bu ülke insanı, onurlu şekil de aşını işin den kazanacak imkânları sağlayacak söylemler duymak istemeli ve o vaatlerle meydanlarda yarış içerisinde olmalı ülkeyi yönetmek isteyenler.
SAYGILARIMLA
B. Arif Turan

1 YORUM

  1. isveç danimarka ingiltere…. aç ve zenginler arasındaki uçurumun oynanan sahnesi. demokrasi….. türkiye…. sosyal devlet ile sosyalist devleti karıştırmamak gerekir. sosyalist devletler yolunda ilerliyoruz… düşünme yolunda yetisi olmayanlar…. evet bizler gerçekten iş istiyoruz dilenci gibi dilenmiyoruz ve 29 yaş ortalaması olan bir ülke olarak bu gücü kullanmak istiyoruz. ama keşke bunu görebilen halk ve sizin gibi bunu korkmadan dile getirebilen yazarlarımız olsa. kaleminize sağlık.

CEVAP VER