SEÇİLEN DİKTATÖR OLUR MU?

0
100

Diktatörlükle suçladığımız liderin ülkesinde seçim yapılıyor.

Suriye,  Halk meclisinin seçimi için sandık başına gidiyor ve 250 kişilik Suriye Halk Meclisine girebilmek için 20 parti yarışıyor.  En son 2012 yılında yapılan seçimler 4 yılda bir tekrarlanıyor. Seçilerek başa gelen bir lider diktatör olur mu? sorusuna cevabım hayır olur, elbette. En nihayetinde seçim var ve halk bir şekilde iradesi doğrultusunda oyunu kullanıyor.

Bizde seçime gidiyoruz ve seçilen kişi halk iradesiyle seçildiğine göre demokrasi işliyor demektir. Tabi demokrasiye sadece sandık olarak bakarsak varılan sonuç doğrudur. Burada demokrasiyi destekleyen güçler ayrılığının etkinliği önemlidir, yani yasama, yürütme ve yargı. Güçler ayrılığı seçimle gelenlerin gücü tek elde toplamasını önlemek amacıyla bu üç gücün  bir birini denetleyebilmesini sağlar.

Güçlerin bir yerde toplanmasına güçler birliği denir.  Bu güçlerin yetkilerini  birbirinden bağımsız ayrı organlarda olmasına güçler ayrılığı denir.  Özellikle güçler ayrılığı, seçimle gelen  Adolf Hitlerin diktatörleşerek  Almanya’yı savaşa götürmesiyle II. Dünya savaşı sonrasında önemini arttırmıştır.

Güçler ayrılığını destekleyen diğer kurumlar, Partiler,  Demokratik kitle örgütleri, Medyadır.  Bu kurumlarında etkin kullanımı demokrasi de önemlidir.

Gelelim bize, güçler ayrılığı bir takım uygulama ve atamalarla birliğe dönüşmek üzere. Siyasi partilerimizin durumu malum. Demokratik kitle örgütleri bir takım baskı ve yıldırma operasyonlarından dolayı etkin değil. Medyanın çoğu seçilen güçten yanadır. Muhalefet olanlar ise bir takım baskı ve korkulardan dolayı gerekli muhalefeti yapamamaktadır.

Evet, sandık veya seçim demokrasinin bir basamağıdır. Diğer basamaklar çalışmadığı müddetçe demokrasiden söz etmek mümkün olamaz. Bu durum seçilen kişinin diktatörlüğüne dönüşür.

Bu bağlamlarda diktatör olarak suçlanan Esad tekrar seçilir ve ilk açıklaması Türkiye de demokrasi yok, monarşi ile yönetiliyor derse, ne diyeceğiz? Birde kalkıp bize demokrasi getirmeye kalkarsa vay halimize..

Erkler bir ise sandık diktatör doğurur..

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz