Sağlığınız için , Su için

0
44

Vücudumuzun yüzde % 60 ‘ nı oluşturan ve oksijenden sonra ihtiyaç duyduğumuz tek şey Su..
Sizce yeteri kadar tüketiyor muyuz ? Etrafı sularla kaplı bir ülke olmamıza rağmen sağlığımız açısından çoğu zaman gün içersin de yeteri kadar su tüketimini gerçekleştirmiyoruz.
Günün var olan yorgunluğunun atılması , dinlenme molaların da bize eşlik eden çay , kahve , asitli içecekler vb. su tüketim ihtiyacını sanıldığının aksine arttırdığı yapılan araştırmalarla ortaya çıktı ..Vücut yeteri kadar su almadığında var olan ünitelerdeki sıvıyı kullanmaya başlıyor. Örneğin ramazan dönemlerindeki baş ağrısının sebebi susuzluk .. Yeteri kadar su tüketimi gerçekleşmediğinde bizi neler bekliyor ?
YETERSİZ SU TÜKETİMİNİN 8 TEHLİKESİ
Beslenme ve Diyet Uzmanı Melis Torluoğlu, yetersiz su tüketiminin neden olduğu sağlık sorunlarını şöyle sıralıyor:
1. Kilo artışı: Vücut susuz kaldığında veya diğer bir deyişle içilen su miktarı yeterli gelmediğinde sindirim enzimleri ve bağırsakların çalışma temposu yavaşlıyor. Yavaşlayan sindirim sistemi de kilo artışına neden olabiliyor
2. Kabızlık: Vücudun susuz kalması sonucu sindirim enzimleri ile bağırsakların çalışma tempolarının yavaşlaması nedeniyle kabızlık problemi gelişebiliyor.
3. Zihinsel sorunlar: İçilen suyun ortalama yüzde 75’ini beyin kullanıyor. Eğer günlük ortalama sıvı alımı düşerse; baş ağrısı, unutkanlık ve konstrasyon kayıpları oluşabiliyor.
4. Depresyon: Vücutta yetersiz su nedeniyle ilerleyen dönemlerde kronik yorgunlukla birlikte depresyon gelişebiliyor. Bunun nedeni ise vücutta yetersiz su nedeniyle beynin enerji üretiminden vazgeçmesi.
5. Kas ağrıları: Aktif olarak spor yapan kişilerin su alımı ekstra bir önem taşıyor. Vücuttaki yetersiz su nedeniyle kaslarda biriken laktik asidin vücuttan atılamaması sonucu kas ağrıları oluşabiliyor.
6. Cilt kurulukları: Yetersiz su tüketiminde cilt kurulukları, ciltte esneklik kaybı ve erken yaşlanma sorunları gelişebiliyor.
7. Nabızda yükselme, kalp çarpıntısı: Kalp bir tür kas olduğu için kan akışındaki düşüş ve yetersiz sıvı alımından kaynaklanan elektrolit yoğunluğunda artış ve nabızda yükselme ile kalp çarpıntısı oluşabiliyor.
8. Ateş: Su vücut ısısının korunmasında kritik bir rol oynuyor. Vücut ısısı yükseldiğinde terleyerek dengeye geliyor. Yetersiz sıvı alımı sonucu terleme duruyor ve vücut ısısı yükseliyor.
Gün içinde su tüketimi alışkanlığı kazanmak adına göz önünüzde olan alanlara sürahiler , renkli bardaklar , limonlu yada nane yaprakları ile süslenmiş su dolu şişeler bulundurabilirsiniz. Erkeklerde ortalama : 3,7 Kadınlarda ise : 2,7 LT su tüketimi sağlığımızı korumak açısından önemli bu miktar mevsimsel olarak değişiklik göstermektedir ,yaz dönemlerinde oluşan terleme ile birlikte vücudumuzdan daha fazla su kaybı olacağı da göz önünde bulundurulmalıdır.

CEVAP VER