S-400 Füzeleri İçin Rusya Kredi Verdi

0
76

S-400 füzelerini aldık mı? Bu gün Rusya ile alım konusunda anlaşma imzalandı. Kaynaklara ve Cumhurbaşkanın açıklamasına göre  füzeler için 2.5 milyar dolar ödenecek.

Başta ABD olmak üzere, bazı Batılı devletler ve NATO, Türkiye’nin S-400 alma kararını eleştirdiler peki bu eleştriye sebep olan füzelerin özelliklerine bir bakalım; Yaklaşık 400 kilometrelik menzile sahip olan S-400 füze savunma sistemi, karadan havaya ateşlenebiliyor ve düşman uçaklarının vurularak düşürülmesinde kullanılıyor.

Şu anda elinde S-400 füze savunma sistemi olan NATO üyesi bulunmuyor. Ancak Yunanistan’ın elinde bir önceki versiyonu olan yine Rus yapımı S-300 füzeleri var. Yunanistan, bu füzeleri NATO üyesi olmayan Güney Kıbrıs’tan satın aldı. S-400 füzeleri  S-300 füze sistemi temel alarak geliştirildi. Yeni teknoloji değil.

 

Bu 2.5 milyar dolar için Türkiye tutarın %45’ini kapora olarak yatırdı. Geri kalan %55’lik miktar için Rusya bize kredi açacak. Çok büyük şans Rusya krediyi ruble olarak verecekmiş. İlk füze 2020 yılında teslim edilecek.

ABD’ye bağımlı olmanın sıkıntılarını yaşadık ve yaşarken Rusya’nın Türkiyeyi kuşatmasına neden göz yumuluyor. Avrasya birliğin içinde yer alınması coğrafya açısından olumlu bir gelişme olmasına rağmen coğrafya da Rusya’nın  lider olma çabaları yeni bir emperyalist gücün ayak sesleri olarak yorumlanmalı.

Haberde İstanbul

CEVAP VER