Rize ve Trabzon’un Seçim Değerlendirmesi. Neden Sol yok?

0
180

1980 ihtilalin den sonra Rize’ de, sol partilerin vekil çıkaramamasının ve önce genel merkezin sonra parti il teşkilatının  bu durumu hiç sorgulamamasının  nedenini düşünür dururum.
C.H.P  Seksen öncesin de,  Rize den her seçim de, 2 vekil çıkarabiliyordu. Son yıllar da vekil çıkaramamasının en büyük etkenlerin başın da aday tespitlerinin yanlış yapılmasından kaynaklandığını düşünüyorum.  Vereceğim iki örnek düşüncemde haklı olduğumu göstergesi, son yıllarda Rize’de öne çıkan ve halk tarafın da sevilen  Sayın Kenan BIYIK , CHP trendinin yükselişe geçtiği bu secimde isminin gündem de olmadı. Aynı zaman da ismi azda olsa gündem de olup, sol seçmeni heyecanlandıran gazeteci yazar İsmail SAYMAZ’ın da aday bile  gösterilmemesi de CHP adına  heyecanların bir sonraki secime kaldığının göstergesidir.
Ayni olay İYİ parti içinde geçerli.  İyi partiyi Rize de kurup, örgütleyen duayen siyasetçi Nusret Karacayı aday gösterilmeyişi özellikle AK parti siyasetçilerini biraz olsun rahatlamasına neden oldu.  Nusret KARACA yıllarca ANAP in il başkanlığını yapan il genelinde şahsi oy potansiyeli olan kıdemli bir siyasetçidir.
AK partiye gelince, Rize ilin de Hasan KARAL gerçeği var ki bunu hiç kimse silemez. Partinin kurucu il başkanlığından tutun da, geçmiş de başbakanlık yapan Mesut YILMAZ’ın vekillik yaptığı il de, her secim de AK partiyi birinci parti yapan bir nevi partiyle halkı buluşturan, her bireyi siyaset akademisin de buluşturan bütün partilileri sadece parti tabelasın dan öteye gitmelerini sağlayan ,il de köyde, yaylada, şehirdeki bütün projelerde imzası olan Hasan KARAL in vekil aday olmayışı muhalefet partilerin iştahını kabartsa da, AK Parti  genel merkezi  iki bakanı ilimiz den aday gösterip üstüne üstlük  mevcut  başarılı il başkanını da aday göstermesi, aday belirleme konusunda  ne kadar titiz çalıştıklarının göstergesidir.
Muhalefet partileri  halk dan bir haber kendi adamım olsun oy gelir se de gelir düşüncesin de oldukları müddetçe ilimiz den vekil çıkarmaları mümkün değildir.

Ayni düşüncenin;  Trabzon’da da olduğunu aday tespitin de görülüyor. CHP de sevilen isim PEKŞEN aday gösterilmedi. İYİ Parti de  kurucu il başkanı sevilen şahsiyet SAKA  aday gösterilmedi.  MHP adayı eski  il başkanı Serkan BİRBEN ilimiz de sevilen bir şahsiyet, halk tabanın da seçim olsun olmasın her kesimi kucaklayan bir aday böyle bir aday   göz ardı edilemez  seçimi zorlayacak ciddi bir aday olduğunu düşünüyorum.
Görünen ve  anlaşılan  o ki ; Sayın AKŞENER ve İNCE ‘nin  trendlerinin  yükselişi parti içi yanlış aday tespitleri ile  örtüşmüyor. Aday tespitinin  yanlışlığı Türkiye genelin de de yapıldıysa seçimi cumhurbaşkanı adaylarının göğüsleyeceğini gösteriyor. Şahsi düşüncem, Rize’de muhalefet seçmeninin  millet vekilliği umudunun  bir sonraki secime kaldığı  yönündedir.
SAYGILARIMLA
B. Arif Turan

CEVAP VER