“Renklerinden Çalınan Düşler Çocuk Gelinler”

0
51

Başkan Akgün: Bu bir evlilik değil cinayettir!

Büyükçekmece Belediyesi, tarihe kayıt düşecek olan “Renklerinden Çalınan Düşler Çocuk Gelinler” adlı resim sergisine ev sahipliği yaptı.

Sanatseverlerin yoğun ilgi gösterdiği “Renklerinden Çalınan Düşler Çocuk Gelinler” resim sergisi 23 Nisan’a kadar Büyükçekmece Atatürk Kültür Merkezi’nde sergilenecek.

Frida’nın Kelebekleri’nden esinlenildi

Belçika’da yaşamını sürdüren ressam Duygu Arslan’ın sosyal medya sitesi Facebook üzerinden başlattığı proje sayesinde 70 vatandaş çizdiği kara kalem ve yağlıboya çalışmalarıyla çocuk gelin temalı resim sergisini Büyükçekmece Belediyesi’nin katkılarıyla hayata geçirdi. Projeye, Gönül Dilek’in “Frida’nın Kelebekleri” adlı şiir kitabından esinlenerek başladığını belirten Duygu Arslan, ressam Kasım Adıgüzel ile birlikte Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’e duyarlılığından ötürü teşekkürlerini iletti.

“Kanayan yaraya parmak basmak istedik”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ü temsilen sergi açılışını gerçekleştiren Belediye Başkan Yardımcısı Başak Sancar, “Maalesef çocuk gelinler ülkemizin kanayan yarası. Biz de bu kanayan yaraya bir parmak basmak istedik ve bununla ilgili bir farkındalık yaratalım istedik. Ressam ve sanata değer veren arkadaşlar bununla ilgili resimlerini sergilediler. Kendilerine ve emeklerine sonsuz teşekkürler” dedi.

“En önemli sorunlardan biri”

Toplumun kanayan yarası olan çocuk gelinlere dikkat çeken Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün, “Erken yaşta evliliğe zorlanan çocuk gelinlerimiz ülkemizin en büyük sorunlarından biridir. Kızlarımızın çocukluğu çalınıyor. Bu bir evlilik değil cinayettir.  Çocuklarımız oyunlarıyla, oyuncaklarıyla çocukluğunu yaşamalıdır. Biz Büyükçekmece Belediyesi olarak herkesi çocuk gelinler konusunda duyarlı olmaya davet ediyoruz” şeklinde konuştu.

Haberde İstanbul    Büyükçekmece Belediyesi

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz