Palm Yağı’nın Altında Yatan Gerçekler Farklı Olabilir

0
446

PALM YAĞI NEDİR

Bir tür  Palmiye ağacı olan ‘Elaeis guineensis’in meyvelerinden üretilen palmiye yağı, dayanıklı ve ucuz olması nedeniyle günümüzde  en çok kullanılan bitkisel yağlarının başında geliyor.

Uluslararası çevre kuruluşu Greenpeace, süpermarket raflarında gördüğümüz ambalajlı ürünlerin yarısının palmiye yağı içerdiğini söylüyor. Evet bu doğru marketlerde kullandığınız gıdaların çoğunda palm yağı vardır. Fakat tek bunla kalmıyor bir çok endüstiriyel ürünlerde kullanılması söz konusu.

Gıdalar genellikle, yemeklik yağlar, margarinler, dondurma, hazır yemek ve şekerlemeler gibi işlenmiş gıdaların çoğunda, çikolata, pizza hamuru, bisküvi ve kurabiyeler, paketlenmiş ekmek bu ürünlerin bazıları.

Ayrıca, kozmetik ürünleri,  sıvı deterjan, sabun ve şampuanların çoğu, ruj, ağda ve cilalar, endüstriyel yağlayıcılar ve biyolojik yakıtların içeriğinde bu yağ bulunuyor.

Peki palm yağı  kansorejen mi? Bu konuda detaylı bir araştırmaya denk gelmedim. Lakin palm yağının içinde yüksek oranda doymuş yağ asidi  bulunmaktadır. Doymuş yağ asidinin fazla olmasının yarattığı sakıncalar olabilir. Ayrıca  yüksek ısılarda 200 santigrat derecede rafine edilmesinden dolayı kansorejen madde açığa çıkardığını Avrupa Gıda Güvenliği Kurumu (EFSA) olabileceğini söylüyor. Kesin bir bilgi vermiyor.

Bu açıklamaların bugün bazı firmaları karalayarak ortaya çıkması biraz düşündürüyor. Palm yağı en az altmış  yıldır kullanılırken zararlarının yeni gündeme gelmesinde farklı olayların olduğu düşüncesini uyandırıyor. Yağmur ormanların kesilerek yerine palm ağacının ekilmesinden dolayı milyonlarca hektar doğal alan yok ediliyor. Bu sebepten bu ormanlarda canlı florası ve bazı hayvan türleri yok olma aşamasında.

Burada mesele bazı kuruluşların etkisi olduğu anlamına geldiği gibi palm üretimini azaltarak başka bitkisel yağların üretimini arttırmak anlamınada gelmektedir.

Dünyada artan bir nüfus var bu sebepten bazı teknolojik gelişmeler kaçınılmaz önemli olan her şeyden az tüketmek veya dozunu kaçırmamak daha önemli.

Üretim yaparken doğayı koruyun.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz