Öğrenci Öğretmenine Not Verecek

0
105

Öğrenci, veli ve meslektaşların öğretmene verdiği nota göre performans değerlendirme sistemi İstanbul, Ankara dahil olmak üzere 12 ilde pilot denemelerine başlayacak. MEB, 12 ilin valiliğine gönderdiği yazıda pilot uygulamanın  Ankara,  Antalya,  Balıkesir,  Erzurum,  Eskişehir,  İstanbul,  İzmir,  Kayseri,  Malatya,  Mardin,  Samsun ve  Trabzon’da yaşama geçeceğini duyurdu.

Bu değerlendirmenin dışında Öğretmenler için performans değerlendirme sisteminin oluşturulması ve 4 yılda bir “yeterlilikler” sınavına alınmasının öngörüldüğü belgeye göre, 2 uygulama da 2018 sonuna kadar hayata geçecek. Elbette  bu uygulamayla ilgili değerlendirmeleri eğitmenler bağlı bulundukları sendikaların aracılığı ile gerekli açıklamaları yapacaklar fakat bu uygulama kaosun ayak seslerinin habercisi olacak. Nedenlerine gelince

  1. Değiştirdikleri sınav sistemin de öğrencilerin ders notlarının şişirilmesi sıkıntıları gündemde. Bu uygulama ile ders notları şişirilmesinin önüne geçmek yerine önü daha fazla açılacak ve liselere yerleştirme sırasında haksız rekabete neden olacaktır. Kendisini değerlendirecek öğrencisine hiçbir zaman objektif bakmayan ve bol keseden not veren öğretmen profili oluşacaktır.
  2. Veliler not verecek, şu halde bile sınıfların ortalama öğrenci yoğunluğu 30 kişi olsa bile bir öğretmen hangi öğrencinin velisini tanıyor. Yada hangi veli yıl içinde toplantılara katılıyor. Okul toplantılarına gitmeyen kim bilir kaç veli var. Veliyi tanımayan öğretmen ve öğretmeni tanımayan veli’nin not vermesi ne kadar sağlıklı olacak?
  3. Gelelim okul müdürlerine herhangi bir durumdan mesela; müdürün okulda bir uygulaması veya fikrine karşı görüşünü sunan bir öğretmenin yıl sonun da bu müdür tarafından objektif değerlendirileceğine inanıyor musunuz?

Tüm bu uygulamaların temelinde yatan performans değerlendirmesi ile her şeye evet diyen, öğrenciye, veliye ve müdüre boyun eğen ya da biat eden öğretmenlerin yetişmesi meselesi. Sorgulamayan öğretmenlerin yetiştirdiği nesilde biat eden bir nesil olacaktır. Bir düşünsenize sınıfta öğretmene öğrencisi ‘Yıl sonunda sen elime düşersin, hoca’ dediğini ya da bu bakış ile baktığını veya bir velinin bu tarz söylemlerini .

Gerçek den vahim bir durum, ne yazık ki !

O zaman dört yıl eğitim gören sonrasında enformasyon dersi alan öğretmenlere yeterli eğitimi veremiyor demektir.

Ne olabilir, Öğretmenlerine kendilerini geliştirmek için gerekli sosyal olanakları sağlarsın, belirlediğin süre içinde sınavlara tabi tutarsın. Öğretmenleri yetiştirdiği öğrencilerin başarısına göre değerlendirmen gerekir.

Şimdi verilere bakalım; Üç yılda bir yapılan 2016 Uluslararası PISA testi sonuçlarına göre, Türkiye’deki öğrenciler bilim, matematik ve okumada OECD ortalamasının altında kaldı. Matematik verilerine göre; Singapur, Hong Kong (Çin), Makao (Çin) ve Tayvan matematik konusunda başı çekiyor. Japonya’daki öğrencilerin performansı ise OECD ülkeleri arasında en iyisi.

Türkiye’deki öğrencilerin matematik testindeki başarı ortalaması OECD ülkeleri ortalamasının altında.

Türkiye’nin başarı seviyesi Birleşik Arap Krallığı, Şili, Moldova, Uruguay, Karadağ, Trinidad ve Tobago, Tayland ve Arnavutluk ile benzerlik gösteriyor.

 

Sorun öğretmende değil uygulanan yanlış eğitim politikaları.

turkankebeci@gmail.com

CEVAP VER