Ne Yazık ki Ülkemiz de Çocuk İşçi Sayısı 2 Milyon!

0
83

Hükümet 2018’i “Çocuk İşçiliği ile Mücadele Yılı” ilan etti. Çalışma Bakanı mücadelede dünyaya örnek olduğumuzu iddia etti.

Gerçekte öyle mi? Gelin verilere bakarak dünyaya örnek olup olmadığımızı inceleyelim. DİSK’e bağlı Genel İş Sendikası’nın verdiği bilgiye göre 2016 verilerine göre  çırak statüsünde çalışan çocuk işçi sayısının 1 milyon 700 bin olduğunu; bu hesaplara göre 2018 de bu sayının 2 milyonu çok aştığını öngördüklerini belirtiyor. Çocukların yüzde 78’inin kayıt dışı çalıştırıldığı kaydedilen DİSK Genel-İş raporuna göre “Çalışan her 10 çocuktan 8’i kayıt dışı”.

2016 TÜİK verilerine göre çocuk işçilerin yüzde 78’i kayıt dışı çalışıyor.

Türkiye, Avrupa ülkeleri içerisinde çocuk yoksulluğunda en kötü ülke

Ülkemizde çocuk işçiliğinin artışında, çocuk yoksulluk oranının yüksek olmasının önemli bir etkisi vardır. Türkiye, AB ülkeleri ile karşılaştırıldığında çocuk yoksulluk oranı en fazla olan ülkedir. Türkiye’de çocukların yoksulluk oranı yüzde 25,3 iken, AB’ye üye ülkelerle karşılaştırıldığında yoksulluk oranı en fazla olan ülke konumundadır.

Birde 3 milyondan fazla Suriyeli sığınmacılara ek olarak göçmenlerle birlikte bu sayı 4 milyona ulaştı. Bu durumda ister istemez çocuk işçi sayısını arttırmaktadır. Son beş yılda ölen çocuk işçi sayısının 10 da biri, sığınmacı yada göçmen.

Çocuklar çalışırken ölüyor: 2016 yılında 56 çocuk işçi hayatını kaybetti

İş cinayetine maruz kalan çocuk sayısına ilişkin İşçi Sağlığı İş Güvenliği Meclisi tarafından veriler tutulmaktadır. Bu rapora göre de iş kazası sonucu hayatını kaybeden çocuk işçi sayısı artmaktadır. 2012 yılında 32 çocuk, iş cinayetlerinde hayatını kaybetmişken, 2016 yılına gelindiğinde 56 çocuk iş cinayetleri sonucu hayatını kaybetmiştir.

Eğitim de 2012 ve 2013 yılında uygulamaya geçilen 4+4+4 sistemin de etkisi var elbette. 8 yıllık zorunlu eğitimden sonra eğitimin bırakılmasına olanak veren sistem nasıl çocuk gelinlerdeki artışa neden olduğu gibi çocuk işçi sayısının artışında da etken. Geçim sıkıntısı çeken aileler 15 yaş altı çocuklarını açık liselere yönlendirip çocuklarını çalıştırıyorlar.

Tüm bu verilerin ışığında dünyaya örnek olduğumuzu söyleyen hükümetin söylemleri sadece pembe tablo çizmekten ibaret.

Haberde İstanbul

CEVAP VER