Muhalefet Ve Diktatörlük

1
93

Diktatörlük : Hukuki olarak devlet içerisindeki diğer politik ya da sosyal faktörler tarafından sınırsız bir liderlik imkanları kazanan, otokrasi de mutlak üstünlüğü bulunan yöneticilerdir. Yönetim şeklinde diktatörlük olan bir algı, hangi kurumu idare ediyorsa, o kurumda çoğulcu demokrasinin söylenmesi, haktan özgürlükten bahsedilmesi düşünülmesi sadece söylemde kalır.

Yıllarca muhalefet, siyası iktidar için ülkemizi diktatörlükle yönetiyor söyleminde bulunuyor. Ve yıllarca da bu siyasi iktidar, her sandığa gittiğinde halktan büyük tevazu görüyor. Demokrasi kültürünün Cumhuriyetten beri olmasa bile 1950 yılından beri yerleşmiş olan bu ülkede, halktan büyük tevazu gören bu iktidar mı diktatör, yoksa! Her seçim de yenilgiye uğrayan ve her defasın da genel başkanlık koltuğuna oturan muhalefet başkanları mı. Spordan örnek vererek siz okurlarıma bu konuyu aktarmaya çalışacağım. Bir futbol takımı düşünün, liglerde, üst üste LİG şampiyonu oluyor, bütün kupaları kazanıyor, taraftarı mutlu, başkanı mutlu, oyuncuları mutlu, kısaca bütün camia neşe içinde, diğer tarafta da, rakip takımlar sürekli averaj takımı olmuş, her maç da oyun alanından yenik ayrılıyor. Taraftar mutsuz, oyuncular mutsuz, teknik direktör mutsuz, sadece mutlu biri var o da Başkan. Başkanın elinde de kongre üyeleri var, Yıllarca Başkanlık ettiğinden seçimler de kongre üyelerini çoğunu o belirlediğin den, secimi kaybetmesi imkansız, kısaca başkanlık koltuğu sağlam, ama taraftar kan ağlıyor. Başkan ‘’her defasında önümüzdeki sezona bakacağız’’ diyor ve bu başkan da rakip takımın sürekli şike yaptığını söyleyip duruyor. Şimdi , ülkemizdeki muhalefet partilerinin durumu bu şekilde.

Eyyyy Muhalefet Partileri: Temsil ettiğiniz Partiniz de sizler ne kadar demokratsınız? Genel başkanlığında bulunduğunuz siyasi hareketin sürekli olarak her seçimde başarısız olduğunu ve başkanlığı bırakman gerektiğini ne zaman göreceksiniz.. Her seçimde siyasi iktidar güçlenerek çıkıyorsa, siz her seçim sonrasın da siyasi iktidarı diktatörlükle suçluyorsanız, dolaylı seçmene hakaret ettiğinizi anlamıyor musunuz? Sizler olmadan genel başkanlığını yaptığınız partilerin kapanacağını mı düşünüyorsunuz? Yoksa! Benim gibi, sabah sekiz, akşam beş, mantığıyla işe gelir gider gibi mi o partileri yönetiyorsunuz? Demokrasinin vazgeçilmez unsurlarından bir tanesi muhalefettir. Demokrasi kültürü muhalefetten başlar. Ülkenin demokrasiyle yöneltildiği Anayasada belirtiliyor. Ha siz uygulamayı beğenmiyorsanız, bu halk, seçmen ilk önce sizlerin parti içi demokrasinizi görsün, demokrasi uygulama anlayışınızı kendi partilerin-izden başlayınız ki, bu kültür dalga dalga Siyasi partilere, iktidarlara, sivil toplum örgütlerine, holdinglere, sendikalara, kooperatiflere, futbol takımlarına kısaca seçimle yönetilen her kurum ve kuruluşa yayılsın ki, bir örnek teşkil etsin. Kendi parti içi demokrasisini sağlayamayan partiler her secim de, ülkemizde olduğu gibi her seçim de kan kaybetmeye mahkumdur.

SEVGİLERİMLE.

Bayram Arif TURAN

1 YORUM

  1. Turan bey yine ilimiz de halk arasında daki rahatsızlığı dile getirmişsin. Yazdıklarından anladığım başka sevdiğimiz bir bürokrat in da bu gizli el in azabına uğraşacağıdir.Sesimiz olduğunuz için kalemiminize sağlık

CEVAP VER