Mesut Yılmaz’dan Soykırım Tepkisi

0
108

 Mesut Yılmaz’dan Almanya’nın “soykırım” kararına sert tepki

Alman Federal Meclisi’nin 1915 olaylarıyla ilgili dün aldığı “soykırım” kararına sert tepki gösteren eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, parlamentoların asli görevleriyle bu tür kararlarla bağdaşmadığını söyledi.

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün davetlisi olarak Büyükçekmece’de bulunan eski dışişleri bakanı ve başbakan Mesut Yılmaz, Alman Federal Meclisi’nin almış olduğu “soykırım” kararının siyasi bir karar olduğunu açıkladı.

 “Uluslararası komisyon kurulsun”

Büyükçekmece Belediye Başkanı Dr. Hasan Akgün’ün davetlisi olarak Büyükçekmece’ye gelen eski başbakanlardan Mesut Yılmaz, Alman Federal Meclisi’nin 1915 olaylarıyla ilgili dün aldığı kararın üzücü olduğunun altını çizerek; “Bu karar tabi ki Türkiye olarak bizi üzmüştür. Türk devleti olarak bizim bu konudaki tavrımız gayet açıktır. Biz bu olayların tarihçilere bırakılması gerektiğini gerekirse uluslararası bilim adamlarının da içinde yer aldığı bir komisyon tarafından araştırılmasını savunuyoruz. Bu komisyonun ortaya koyduğu sonuçlara da herkesin saygı duyması gerektiğini savunuyoruz. Bu, Batı’nın da anlayabileceği dil de bir tavırdır. Maalesef buna rağmen birçok ülkede görüyoruz ki parlamentolar oradaki azınlıkların baskısı ve oradaki lobilerin baskısı sonucunda bu tür siyasi kararlar almaya devam ediyorlar. Almanya’da bunun son halkasıdır. Tabi ki yanlış bir karardır, tabi ki parlamentoların asli görevleriyle bağdaşmayan bir karardır. Türkiye olarak buradaki tavrımızı belirlerken kendi menfaatlerimize zarar vermemek durumundayız. Türkiye daha önce diğer ülkelere karşı nasıl bir tavır takınmışsa, Alman parlamentosunun bu kararında aynı tavrı takınmalıdır” diye konuştu.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz