MECLİS BAŞKANI KOMİSYONLARI NEDEN ÇALIŞTIRMIYOR

0
68

İRGİL’DEN MECLİS BAŞKANINA: DÖŞEMELERİ BIRAK, GÖREVİNİ YAP

 YASAMA RAFTA, 2.591 KANUN TEKLİFİ KOMİSYON RAFLARINDA TOZLANIYOR

 MECLİS BAŞKANI KOMİSYONLARI NEDEN ÇALIŞTIRMIYOR?

30 Mayıs 2017 tarihi itibariyle komisyonlarda bulunan ve görüşülmeyi bekleyen toplamda 2.591 kanun teklifi ve tasarısı olduğunu söyleyen CHP Bursa Milletvekili, TBMM Başkanı İsmail Kahraman’a “Denetleme görevinizi neden yerine getirmiyorsunuz?” diye sordu.

 TBMM İhtisas komisyonlarında 26 Dönemin başlamasından bu yana yaklaşık bir buçuk yılda 2591 kanun teklif ve tasarının görüşülmeyi beklendiğini söyleyen CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Meclis Başkanı İsmail Kahraman’a “Neden komisyonları çalıştırmıyorsunuz?” diye sordu. İrgil, “Enerjinizi kulislerdeki döşemeleri değiştirmeye harcadığınız için mi yasamayla ilgili görevinizi yerine getirmiyorsunuz?” dedi.

Meclis’in yasama faaliyetinin en önemli unsuru olan TBMM İhtisas Komisyonlarının biriken işlere rağmen çalışmadığını belirten CHP’li İrgil, “Toplumun daha iyi ve kaliteli yaşam şartlarına kavuşması ve sorunların çözümüne yönelik gerekli düzenlemeleri içeren birçok kanun teklifi şu anda komisyonların raflarında tozlanıyor” diye konuştu.

KOMİSYONLARI NEDEN ÇALIŞTIRMIYOR?

26. Dönemin başladığı 17 Kasım 2015’ten bu yana yaklaşık 1.5 yılda milletvekillerinin sunduğu kanun tekliflerini görmezden gelen, toplanmayan, görüşmeyen komisyonları denetleme görevi bulunan TBMM Başkanına konuyla ilgili bir soru önergesi veren CHP’li İrgil, TBMM’de düzenlediği basın toplantısında “Bir kez de buradan kamuoyunun önünde soruyoruz” diyerek şöyle devam etti:

“Sayın İsmail Kahraman; TBMM İçtüzüğüne göre Meclis Başkanı olarak Türkiye Büyük Millet Meclisi komisyonlarını denetlemek; işlerde birikme olması halinde komisyon başkanı ve üyelerini uyarmak ve durumu Genel Kurulun bilgisine sunmak durumundasınız.Bugün komisyonlarda 2.591 kanun teklif/tasarı görüşülmeyi beklerken, Meclis Başkanı olarak daha kaç kanun teklif/tasarının komisyonların raflarında tozlanmasına müsaade edeceksiniz? Sizin kanaatinize göre işlerde birikme olması için asgari sayı nedir?Acaba bütün enerjinizi kulisleri parlatmaya, döşemeleri değiştirmeye, dekorasyonu yenilemeye, yeni bir genel kurul inşa etme ve nasıl bir iftar daveti yapacağınızı düşünmeye harcadığınız için mi yasamayla ilgili görevlerinizi yerine getirmiyorsunuz?”

 

BEKLEYEN DÜZENLEMELER

26 Dönemde sadece 4 kez toplanan ve 30 Mayıs 2017 tarihi itibariyle 524 kanun teklifi ve tasarının görüşülmeyi beklediği sağlık komisyonunda; sağlıkçının yıpranma payı ile ilgili, emeklilik haklarıyla ilgili uzun zamandır beklenen düzenlemelerin olduğunu söyleyen CHP’li İrgil, şöyle devam etti:

“26. Dönemde sadece 6 kez toplanan ve 276 kanun teklif/tasarının görüşülmeyi beklediği eğitim komisyonunun raflarında; örneğin eğitimlerine devam etme hakkına kavuşmayı dört gözle bekleyen öğrencilerin af kanunu duruyor. Bursa’nın ihtiyacı olan yeni üniversitelerin kuruluş kanunları duruyor. Düşük gelirli ailelerin anaokulundan üniversiteye değin öğrenim alabilmelerine imkan sağlayacak kanun teklifi duruyor.

  1. Dönemde sadece 2 kez toplanan ve 509 kanun teklif/tasarının görüşülmeyi beklediği İçişleri Komisyonunda; örneğin engelli vatandaşlarımızın mezuniyetlerine uygun işlere atanmalarının kamu kurum ve kuruluşlarında daha çok engelli vatandaşımızın çalışmasını amaçlayan düzenleme var.

26 Dönemde sadece 13 kez toplanan ve 419 kanun teklifi/tasarının görüşülmeyi beklediği Adalet Komisyonunda; sağlıkçılara yönelik cebir, şiddet, tehdit kullanan kişilerin cezalandırılmasına ilişkin düzenleme bekliyor. Hamile ya da yeni doğum yapmış kadınlar için hapis cezasının infazını beş yıl öteleyen böylece masum çocukları hapisten kurtaracak düzenleme bekliyor.”

 

MECLİS ÇALIŞTIRILMIYOR

Meclis’in en önemli görevinin yasama, milletvekillerinin ise toplumun daha iyi ve kaliteli yaşam şartlarına kavuşması için gerekli düzenlemeleri teklif etmek, tartışmak ve kanunlaştırmak olduğunu ifade eden CHP’li İrgil, şunları söyledi:

“Bilindiği üzere 15 yıl boyunca devletin içinde örgütlenmesine göz yuman, omuzlayan, ne istediyse veren AKP, yol arkadaşının devletten daha fazla pay istemesiyle savaş ilan etmiş, 15 Temmuz’da da kandırıldığını anlamıştı. Sonrasında ilan ettiği OHAL sürecinde de apar topar Anayasayı değiştirmeye girişmiş, referandumda da bunun için ne gerekiyorsa yapmış ve istediğini almıştı. Hatırlanacağı üzere referandum kampanyasında en önemli tezlerinden biri Meclis’in mevcut Anayasa ile çalışmadığı idi. O zaman da söyledik, şimdi aynen tekrar ediyoruz; Meclis çalışmıyor değil, AKP tarafından çalıştırılmıyor.”

 

LİSTENİN BAŞINDA SAĞLIK VAR

 

  1. Dönemin başladığı 17 Kasım 2015’ten bu yana 30 Mayıs 2017 tarihi itibariyle komisyonlarda bulunan ve görüşülmeyi bekleyen kanun teklif/tasarı sayıları şöyle:

 

Sağlık, Aile, Çalışma ve Sosyal İşler Komisyonu: 524

İçişleri Komisyonu: 514

Adalet Komisyonu: 420

Milli Eğitim, Kültür, Gençlik ve Spor Komisyonu: 278

Anayasa Komisyonu: 168

Milli Savunma Komisyonu: 119

Sanayi, Ticaret, Enerji, Tabii Kaynaklar, Bilgi ve Teknoloji Komisyonu: 117

Bayındırlık, İmar, Ulaştırma ve Turizm Komisyonu: 114

Kadın, Erkek Fırsat Eşitliği Komisyonu: 95

Tarım, Orman ve Köyişleri Komisyonu: 93

Dışişleri Komisyonu: 92

Çevre Komisyonu: 38

Avrupa Birliği Uyum Komisyonu: 19

CEVAP VER