Krize neden olan domates fiyatları düştü.

0
81

Bir iki hafta önce domates fiyatları 10- 12 TL arasında değişiyorken geçtiğimiz hafta marketlerde  çeşidine göre 3-5 TL arasında satışa sunuldu. Neden domates fiyatları birden düştü? İki hafta içinde rekoltede artış mı oldu? Yada aracılar kâr oranlarından feragat mi ettiler?

Elbette bunların olamaz. O zaman geri,  ihraçta bazı şeyler ters gitti diyebiliriz. En bariz örneği Rusya Türkiye’den domates almamaya karar verdi. Hatta bu domates Türkiye- Rusya görüşmelerine damga vurdu. Rusya’ya ihraç edilecek Türk gıda  ürünlerinin sağlık açısından güvenliğine dair program istiyor. En bilineni  kimyasal madde kalıntısı belirlenen sınırların içinde olması demektir.

Bu durum bizi yeni pazarlar bulmaya itti ve yeni pazarlardan biri olan Irak pazarı da aldığı son karara göre bizden domates almayacak. Sebep yerli üretimi korumak.

Ekonomi Bakanlığı’nın basına gönderdiği  günlük bültene göre Irak 21 Mayıs pazar günü itibariyle domates ithalatını durdurdu.
Geçen haftalarda Mersin’in Silifke ilçesinden Irak’a büyük bir domates sevkiyatı gerçekleşmişti.

Tabi fiyatların düşmesinde etkenlerden biri tarla domatesi piyasalara girmeye başladı.

Geçen sene yollara dökülen domatesi bu sene mumla arayacağız. Domates tarlalarını üreticiler bozup muz ekmişler. Seneye de muzları dökeriz yollara.

Plansız yapılan her üretimimin ve üreticinin sonu aynı…

 

CEVAP VER