Krizde Kadın Hakları

0
75

Ekonomik kriz, 24 Haziran seçimlerinden beri yoğun olarak tartışılıyor. Boğaziçi Üniversitesi Kadın Araştırmaları Kulübü ve Kültür ve Siyasette Feminist Yaklaşımlar Dergisi olarak içinde bulunduğumuz ekonomik krize hangi aşamalardan geçerek geldiğimizi ve bunun cinsiyet ilişkilerine olası etkilerini hep birlikte tartışmak istiyoruz. Bunun yanında kadına ve çocuklara yönelik şiddet hız kesmeden devam ediyor. Hukuk alanında bu şiddeti derinleştirecek düzenlemeler yapılmaya çalışılıyor. Nafaka hakkını, şiddetle mücadeleyi düzenleyen kanunlar geri alınmaya çalışılıyor.

25 Kasım Kadına Yönelik Şiddetle Mücadele Haftası kapsamında bu hukuki düzenlemeleri, kriz ortamında kadınların hayatının nasıl etkilendiğini hep birlikte tartışmak istiyoruz!

 

Panelimizde Boğaziçi Üniversitesi’nden Şemsa Özar içinde bulunduğumuz ekonomik krize hangi aşamalardan geçerek geldiğimizi, krizin kadınlar üzerindeki olası etkileri ve cinsiyet ilişkilerini nasıl şekillendireceğini anlatacak.

 

Avukat Selin Nakıpoğlu, kadına ve çocuğa yönelik şiddetle mücadelede hukuki düzenlemeler üzerine bir konuşma yapacak. Son dönemde değiştirilmek istenen nafaka yasasını, içinde bulunduğumuz dönemde artmakta olan çocuğa ve kadına yönelik şiddeti ve yasal düzenlemeleri tartışacağız.

20 Kasım Salı

Panel: Krizde Kadın Hakları

Yer ve saat: Boğaziçi Üniversitesi Güney Kampüs ÖFB Demir Demirgil Salonu, 17.30

Haberde İstanbul

CEVAP VER