Kastamonu Gazeteciler Cemiyetinden Rıfat Ilgaz Kararına Tepki

0
60

Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti (KGC) yayınladığı basın açıklamasıyla, KÜ Senatosu tarafından alınan Cide MYO’dan Rıfat Ilgaz’ın adının kaldırılma kararına tepki gösterildi.
Kastamonu Gazeteciler Cemiyeti adına açıklamada bulunan Başkan Erkan Yılmaz: “Rıfat Ilgaz kararı
tam bir akıl tutulması”
dedi.

 

KGC’den yapılan açıklama: “Türk Edebiyatı’nın unutulmaz isimlerinden, Basın Şeref Kartı sahibi Rıfat Ilgaz’ın adının, doğduğu yer olan Cide Meslek Yüksek Okulu’ndan silinmesine yönelik Kastamonu Üniversitesi Senatosu tarafından alındığını öğrendiğimiz karar bizleri derinden üzmüştür.
Rıfat Ilgaz Kastamonu Cide doğumludur.
Kastamonulu olmasıyla da her zaman için gurur duymuşuzdur.
Doğduğu ve yetiştiği kent olan Kastamonu’ya bağlılığını her fırsatta dile getiren Rıfat Ilgaz, memleketini o kadar çok seviyordu ki; Soyadı Kanunu’yla bu kentin en büyük simgesi olan Ilgaz Dağları’nın ismini 1934’de kendi soyadı olarak seçti.
Özellikle doğduğu Cide’nin kültürüne, insanına yapıtlarında geniş yer verdi.
Sarı Yazma, Yıldız Karayel, Halime Kaptan ve Karadeniz’in Kıyıcığında gibi romanlarında bu yöreyi tema olarak aldı.
Çağrımız; anlaşılması mümkün olmayan bu şok kararı onay için YÖK’e gönderen, her defasında ‘Dünya Üniversitesi’ olma sloganını öne çıkararak, emanetçisi olarak görev yaptıkları şehrin büyük değerini göz ardı ederek, aslında bu ülkenin ve bu şehrin insanına ne kadar saygılı olduklarını gösteren Kastamonu Üniversitesi Senatosu’na değildir, kararın üst onay için gönderildiği YÖK’edir. YÖK’ün ‘akıl tutulması’ olarak adlandırdığımız bu kararı ret edeceğine olan inancımız sonsuzdur.”

CEVAP VER