Johnson&Johnson, ülkede görülen “bebek pudrası” davasında suçlu bulundu.

0
128

 

Piyasa da satılan kozmetik ürünlerini kullanmayanımız yok gibidir. Kimimiz sık kimimiz belirli aralıklarla da olsa kullanırız. Bende tüm tüketiciler gibi belirli ürünleri kullanıyorum. Bu ürünleri alırken özellikle merdiven altı olmayan markalı ürünleri tercih ederim. Marka derken marka düşkünlüğümden değil elbette. Güvenilir olması önemli olan. Birde özellikle alacağım ürünün çocuklar için üretileni varsa onu tercih ederim. Çünkü çocuk cildi hassas olduğu için kontroller daha titizlikle oluyor ve bazı kimyasal maddelerin kullanımı yasak olması tercih nedenim olmuştur. Taki bu haber tüm düşüncelerimi değiştirdi.

Kaliforniya eyaleti Yüksek Mahkemesinde görülen davada jüri üyeleri, davacı Joanne Anderson adlı kadını haklı bulurken, şirketin 25,7 milyon dolar tazminat ödemesine karar verildi.

Bovling oynarken ayakkabılarının içi ve elleri için Johnson&Johnson marka bebek pudrasını yıllarca kullandığını ifade eden Anderson, ürünün içinde yer alan “asbestos” adlı maddenin kendisinde “plevral mezotelyoma” adlı bir tür akciğer kanserine neden olduğunu iddia etmişti.

68 yaşındaki Joanne Anderson kendi çocukları için de aynı marka bebek pudrasını kullandığını belirtirken, dava sırasında uzmanlar Anderson’ın söz konusu bebek pudrasını yıllar boyunca 10 binden fazla kere kullandığının tahmin edildiğini vurgulamıştı.

Nisan ayında New Jersey eyaletinde görülen bir davada jüri üyeleri, Johnson&Johnson’ın ürünü içindeki asbestos nedeniyle mezotelyoma görülen bir kişiye 117 milyon dolar ödenmesi kararını almış ancak dava temyize gitmişti.

Ayrıca, Johnson&Johnson’ın talk pudrasını genital bölgelerinde kullanan yaklaşık 4 bin 800 kadının da şirkete karşı açılmış davaları bulunurken, davacılar bu ürünün kendilerinde yumurtalık kanserine neden olduğunu öne sürüyor.

Haberde İstanbul

CEVAP VER