İzmir Marşı Söyleyen Gençler Ve Bursa Anadolu Kız Lisesi Meclise Taşındı

0
87

İRGİL, BURSA ANADOLU KIZ LİSESİ’Nİ BAKAN YILMAZ’A SORDU

İRGİL, BURSA ANADOLU KIZ LİSESİ’Nİ MECLİS’E TAŞIDI

İRGİL: BU MÜDÜR HAKKINDA SORUŞTURMA AÇTINIZ MI?

 

CHP Bursa Milletvekili Dr. Ceyhun İrgil, Bursa Anadolu Kız Lisesi Müdürü Zeliha Özbek hakkındaki iddiaları Meclis’e taşıdı.

Basına da yansıyan iddialara göre lisede İzmir Marşı’nı söyledikleri gerekçesiyle öğrenciler yatakhaneye kilitlenmiş, aç bırakılmış ve hakarete uğramıştı. Ayrıca okul müdürünün öğrencilerin kıyafetlerine göre ayrımcılık yaptığı, öğretmenleri rencide ettiği de iddialar arasındaydı.

CHP’li İrgil tüm iddiaları bir soru önergesiyle Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz’a yöneltti. İrgil şu sorulara yanıt istedi:

 1. Basına yansıyan Bursa Anadolu Kız Lisesi Müdürü Zeliha Özbek hakkındaki iddialar doğru mudur?
 2. Okul müdürü Zeliha Özbek hakkında Milli Eğitim Bakanlığınca açılmış bir soruşturma var mıdır? Varsa hakkındaki iddialar ve soruşturma sonuçları nelerdir?
 3. Bursa Anadolu Kız Lisesinde öğrencileri korkutarak öğretmenler hakkında tutanaklar tutturulduğu iddiaları doğru mudur?
 4. Bursa Anadolu Kız Lisesinde haklarında soruşturma açılan kaç tane öğretmen vardır ve bunların gerekçeleri nedir?
 5. Okul pansiyonunun ödenek yetersizliği veya başka bir nedenle kapatılacağı iddiaları doğru mudur?
 6. Okulun geleneksel Mantı Günü’nün bu yıl Ramazan ayına denk gelmesi sebebiyle iftar yemeğine çevrildiği ve bu iftar yemeğinde yaşanılan olayların öğrenciler üzerinde hiçbir eğitim sistemine yakışmayacak baskı ve hakarete dönüştüğü iddiaları doğru mudur?
 7. İftar organizasyonuna dönüştürülen Mantı Günü’nde, Mantı Günü’nün geleneksel olduğunu ve bu nedenle bir başka tarihte yapılmasını isteyen Bursa Kız Lisesi Mezunlar Derneği yöneticilerinin okul idarecileri tarafından, “Haddinizi bilin! Yol boyu mantıcılar var! Kapı orada! Beğenmiyorsanız gidin!” denilerek kovuldukları iddiaları doğru mudur?
 8. Belediye sponsorluğunda düzenlendiği belirtilen iftar organizasyonunda, iftar yemeği biletlerinin okulun yatılı öğrencilerine, yani beslenme ve barınma dâhil tüm giderleri devlet tarafından karşılanması gereken bu öğrencilere 20 lira karşılığında satıldığı ve biletleri para ödeyerek satın alan öğrencilerin “fazla katılım nedeniyle yemeğin yetişmediği” gerekçesiyle aç kaldıkları iddiaları doğru mudur?
 9. Para ödedikleri halde iftar yemeği yiyemeyen öğrencilerin bu durumu protesto etmek amacıyla İzmir Marşı’nı söyledikleri için, o öğrencilerin cezalandırılarak yatakhaneye kilitlendiği ve sonrasında “Vatan haini” ve “edepsiz” ilan edilerek ağır hakaretlere maruz kaldıkları iddiaları doğru mudur?
 10. Hakaretlere uğradığı iddia edilen bu öğrencilerin, almaya hak kazandığı onur belgelerine okulda düzenlenen karne töreninde, “siz bu belgeyi hak etmiyorsunuz” diyerek el konulduğu ve önümüzdeki eğitim öğretim yılında “okula alınmamakla” tehdit edildiği iddiaları doğru mudur?
 11. Yaşanan olaylarla ve iddialarla ilgili bakanlığınız okul müdürü Zeliha ÖZBEK ve müdür yardımcıları hakkında bir soruşturma başlatacak mıdır? Başlatacak ise adı geçen yönetici ve yardımcıları soruşturmaları sürecinde açığa alınacak mıdır?

CEVAP VER