İYİ PARTİ NE YAPACAK?

0
126

Yüksek Seçim Kurulu (YSK), milletvekili, belediye başkanlığı, belediye meclisi ve il genel meclisi üyelikleri seçimlerine katılabilme yeterliliğine sahip siyasi partileri belirledi. Bu partilerin alfabetik sırayla Adalet ve Kalkınma Partisi, Bağımsız Türkiye Partisi, Büyük Birlik Partisi, Cumhuriyet Halk Partisi, Demokrat Parti, Halkların Demokratik Partisi, Milliyetçi Hareket Partisi, Saadet Partisi ve Vatan Partisi olduğu belirtildi. YSK’nın açıkladığı listede Meral Akşener’in kurucusu olduğu İYİ parti yer almadı.

YSK’nın kararına göre İYİ Parti milletvekilliği ve yerel seçimlere giremeyecek. Son seçimlerden alınan oy oranı göz önünde bulundurulursa seçimler AKP ve CHP arasında geçecek. Bu durumda seçimlere giremeyen İyi Parti ne yapacak?

Madde 20– (1) Başkan, kırk yaşını doldurmuş, yüksek öğrenim yapmış ve milletvekili seçilme yeterliliğine sahip doğuştan Türk vatandaşlar arasından, halk tarafından seçilir. Meral Akşener bağımsız olarak başkanlık yarışına katılabilir mi? Bağımsız katılır ve kazanır ise hükümeti meclis de seçilen milletvekillerinden kuracağına göre ülke nasıl bir süreç yaşar.

Seçimler AKP ve CHP arasında geçeceğine göre referandumda ki gibi bir ittifak doğma olasılığı  yüksek görünmekte. Seçimlere giremeyen İyi partinin oyları seçimin yönünü belirleyici olacaktır.

Görünen o ki erken seçim yakın.

turkankebeci@gmail.com

CEVAP VER