Haberde İstanbul – Mehmet Koç

Arboretum ya da ağaç parkı, esasen ağaçlar ile ağaççık ve çalı gibi diğer odunsu bitkilerin yetiştirilmesine adanmış botanik bahçesidir. Böyle bahçeler bilimsel araştırma ve gözlemler için kullanılmakla birlikte, çeşitli canlı ağaç türlerinin derlemini (koleksiyonunu) barındıran birer müzedir. Bunun dışında, bir botanik bahçesinde bulunan ve ağaç, ağaççık ve çalıların dikimine ayrılmış olan bölüm de “arboretum” olarak anılabilir. wikipedia

İstanbul’un Sarıyer ilçesi sınırları içinde bulunan Atatürk Arboretum (ağaç müzesi), floristik zenginliğiyle birçok yerli ve yabancı botanikçinin ilgisini çekmiş bulunan ünlü Belgrad Ormanı’nın güneydoğusunda 296 hektarlık bir orman parçası üzerinde kurulmuştur. Hafta sonu tatilinde ziyaret edebileceğiniz harika bir yer. Bir çok tür ağacı ve canlıyı doğal ortamında görme şansına erişmenizi sağlıyor Atatürk Ağaç Müzesi. Sakin doğa içinde haftanın yorgunluğunu atıp, kafanızı dinleyebilir; kuş cıvıltıları arasında stres atabilirsiniz. Zaten İstanbul’daki bu muhteşem güzelliği keşfetmeden İstanbul’da yaşıyorum demeyin.

Atatürk arboretumu’nda çok özel bitki türleri bulunmaktadır. Ve bu bitki türleri bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla kurulmuştur. Buradaki göller ve doğal güzelliklerle dolu gezi rotanız boyunca yaklaşık 2000 çeşit bitkiyi keşfetme imkanına sahip oluyorsunuz. Bu keşfiniz sırasında hayvan dostlarımız da sizleri yalnız bırakmıyor. Ördekler, kazlar, su kaplumbağaları, balıklar, kuşlar, kurbağalar, köpekler; hatta parkın en uzak noktasında bir yerde özgür ortamlarında yaşayan karacalar; arboretuma ayrı bir lezzet katıyor.

Gelenlerin çoğu bitkileri incelemek yerine doğanın tadını çıkarmayı ve gördükleri güzellikleri fotoğraflamayı tercih ediyor. Ayrıca gelin ve damatların düğün fotoğrafları için de vazgeçilmez bir tercih haline gelmiş.

Bahçeköy‘de, Belgrad Ormanları‘nın içine 256 hektarlık alana konuşlanan Atatürk Arboretumu; İstanbul Üniversitesi Ormancılık Fakültesi tarafından bilimsel çalışmalar için kullanılıyor. Burası T.C Orman Genel Müdürlüğü’ne ait.

Atatürk Arboretumu Hakkında Bazı Bilgiler

Arboretumlar bilimsel araştırma ve gözlem amacıyla orijini ve yaşları belli, her biri doğru ve dikkatli bir şekilde bir araya getirilmiş olan çoğunluğu ağaç ve diğer odunsu bitki taksonlarının uygun seçilmiş alanlarda yetiştirilip sergilendiği tabiat parçalarıdır. Başka bir açıdan bakıldığında arboretumlar eğitim ve bilimsel yanları ağır basan bilgi, emek ve sabırla meydana getirilmiş birer canlı bitki müzeleridir.

Yeryüzünde kuruluşları yüzyılların ötesine dayanan arboretumların fonksiyonları çok çeşitlilik gösterir. Bunlar; ilk ve orta öğretimden üniversite düzeyine kadar tüm öğrencilere ve çevre halkına otsu ve odunsu bitkiler hakkında bilgi vermek, onları yetişme alanlarında tanıtmak, çevre koruma bilincinin gelişmesine katkıda bulunmaktır. Bunun yanında, dünyanın dört bir tarafındaki egzotik ve endemik bitkileri iklimin müsaade ettiği oranda bir araya toplayarak uzun ve pahalı seyahatlere gerek kalmadan insanlara tanıtmak ve bunların içinden süsleme değeri olanları seçme imkanı sağlamak, nesli kaybolma tehlikesi altında bulunanları koruma altına almak, yabancı orijinli türlerin ülkemize uygunluğu konusunda çalışmalar yapmak da Atatürk Arboretumu’nun görevleri arasındadır.

Atatürk Arboretumu’nun ilk amacı basta İ.Ü. Orman Fakültesi öğretim üyeleri ile öğrencileri olmak üzere Orman Bakanlığı bünyesindeki ilgili kuruluşlar ile orman mühendisleri, peyzaj mimarlarının, diğer fakülteler ile araştırma kurumlarının, yerli ve yabancı bilim adamlarının, doğa severlerin yapacakları incelemelere, bilimsel araştırmalara her yönü ile açık bir canlı laboratuar olarak hizmet vermektir.

  Sınırları içinde Osmanlı İmparatorluğu döneminde yapılan Kirazlıbent ile 1916 yılında Neşet Hoca tarafından kurulan Türkiye’nin ilk fidanlığını barındıran Atatürk Arboretumu yeryüzündeki diğer arboretum ve botanik bahçeleriyle tohum ve fidan temini konusunda işbirliği içerisindedir.

Motor – Bisiklet ve Evcil hayvan: Motosiklet, bisiklet ve evcil hayvanların buraya girmesi yasaktır.

Mangal ve Piknik: Burada mangal ve piknik yapmak yasaktır. Araştırma faaliyetleri sürdürülen botanik bahçede bu tür hareketlerin uygulanması yasaktır.

Fotoğraf çekmeye isteyenler: Burada fotoğraf çekmek ücretsiz ama Tripot ile girmek yasaktır. Düğün, nikah, nişan çekimleri için ayrıca ücret alınır. Bilgi için; (0212) 226 2329 – (0212) 226 2335

Atatürk Arboretumu Giriş Ücreti Ve Ziyaret Saatleri?

Fiyat Bilgisi Güncellenme Tarihi: 10.05.2016

Hafta içi: Öğrenci 2 TL. Normal 5 TL.
Hafta sonu: Öğrenci 5 TL. Normal 15 TL.

DipNot: Pazartesi Günü kapalıdır!

Ziyaret Saatleri İse: Yazın: 08:30 – 20:00 — Kışın: 08:30 – 17:00 Arasıdır.

Atatürk Arboretumu Nerede Nasıl Gidilir?

Araç İle: Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesi istikametinde Hacıosman’a gelindiğinizde tabelaları takip edebilirsiniz. Bahçeköy yoluna saparak ilerleyiniz. Bahçeköy’e geldikten sonra, İstanbul Ünivers. spor salonunun karşısındaki Kemerburgaz Yolunun sol tarafından dönerek 400-500 m ilerledikten sonra solda arboretumu görebilirsiniz. Ayrıntılı yol bilgisi için aşağıdaki Krokimizi inceleyebilirsiniz.

Toplum ulaşım araçları ile: Toplum ulaşım araçlarını kullanarak gitmek isteyenler Sarıyer yönünde Büyükdere Caddesinden Belgrad ormanına doğru giderken sol tarafta giriş kapısı görünüyor. Hacıosman’da metrodan indikten sonra her 15-20 dk. bir kalkan 42HM numaralı Bahçeköy otobüslerine binerek 20 dakikalık yolculuk’dan sonra Bahçeköy’den inip, Kemerburgaz yolundan 450 m kadar yürüyerek ulaşabilirler. Ayrıntılı yol bilgisi için aşağıdaki Krokimizi inceleyebilirsiniz.

İett Hatları: Sarıyer-Bahçeköy & Taksim-Bahçeköy & 4.Levent-Bahçeköy

Adres Ve İletişim Bilgileri:Adres: Sarıyer Köyü  34450 İstanbul

Telefon: (0212) 226 1929

1 Yorum

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz