İSTANBUL DA BİR GARİPÇE

0
349

Kalabalık, koşuşturması bol, itiş kakış binilen araçlar, cinnet geçirten trafiği ve değişik özellikteki on beş milyon insanı barındıran gürültülü İstanbul Sarıyer’e 10 km uzaklıkta şehrin dibinde Rumeli kavağı ile Rumeli feneri arasında ki sessiz, sakin Garipçe ye yazık oluyor. Garipçe, yeşili ve mavi dalgası doğa harikası bir yer. Lakin insanoğlu bu doğayı mahvetmeye her zaman yatkındır. Bu özelliğimizi bozmadık ve üçüncü köprü için 1.6 milyon ağaç kesileceği tahmin edilmekte. Zaten yapılan çalışmalar o doğal görüntüyü bozmakta.

 

 

Köprüden görünüm ve Asma altı restoran

Bu kısa bilgiden sonra sıra Garipçe yi tanımaya geldi. Bir bakkal, bir kahvehane ve üç balık restoran bulunan ve daha çok Karadeniz den göç eden geçimini balıkçılıkla sağlayan halkı ile küçük bir Karadeniz sahil kasabası görünümünde. Köyün girişinde sizi Asma altı restoran karşılar ve bu sokak Garipçe halkının Pazar yeri.

Pazar yeri ve Garipçe sokakları

Burada teyzeler misafirleri mısır ekmeği ve tereyağı ile karşılıyorlar.Yüzlerinde ki sıcaklığı gördüğünüzde benim gibi  mısır ekmeğini sevmeseniz de almak zorunda hissediyorsunuz kendinizi. Bu sokaktan yirmi otuz metre sonra meydana geldiğinizde meydanı çevreleyen Aydın ve Kaşı kumluk balık restoranları sizi karşılar. Eğer öğle yemeği için geldiyseniz bu iki restorandan birini tercih edebilirsiniz. Sabah kahvaltısı için uğradıysanız Asma altı restoranı tercih etmenizi tavsiye ederim. Hafta sonu İstanbul akın ederken hafta içi köyün müdavimleri Koç Üniversitesi öğrencileridir.

Buraya özel araçlarınızla gelmek isterseniz Sarıyer den Kilyosa doğru giderken Koç üniversitesi Rumeli Feneri ayrımından saptığınızda  Garipçe tabelası sizi karşılar. Özel aracı olmayanlar üzülmesinler onlar da  Hacı Osman metro durağından hareket eden 150 numaralı İETT otobüsleri ile bu sakin köye ulaşmaları mümkün.

Garipçe ye adını nereden geldiğine dair iki rivayet var.

  1. Mitoloji de lanetlenmiş Kral Phineas’ın yaşadığı köy olduğu bilinmektedir. Garipçe nin antik çağda sahilinin taşlık ve kayalık olması ve sarp kayalıklardan dolayı kartal ve akbabaların yuva yapmaları nedeni ile Gyropolis yani Akbabalar şehri adını aldığı tahmin edilmektedir.
  2. Garipçe nin adını Karibceden aldığı da söylenmektedir. ‘Karib’ kelimesi Osmanlıcı da ‘yakın, yakında olan yer ve zamana yakın, soyca yakın’ anlamını taşımaktadır.

Garipçe nin İstanbul’a yakınlığından dolayı ikinci rivayetin daha uygun olduğu kanısındayım.

Tabi burası Karadeniz de olurda kalesi olmaz mı? Cenevizlilerden kalma 550 yıllık kalesi var. Macar asıllı Fransız mimar Baron Francois se Tott’ a  padişah III. Mustafa tarafından yaptırılmıştır. Mimari yapısı ile dikkat çeken ve muhteşem boğaz manzarasına sahip olan kale.

Kalenin genel görünümü

  1. yy aittir. İki tarafı taş duvarlı geçit, demir kapıdan geçerek karanlık dehlizi yürüyerek geçince kemerli tuğla, örme duvarlar, tavanlar, gözetleme yerleri, mahzenler, geçitler, topların monte edildiği demir somunlar dikkate çarparken rahatsızlık veren tek taraf her yerin bakımsız ve pislik içinde.

Gözetleme yerleri           Topların monte edildiği demir somunlar

Yinede her şeye rağmen ayaktayım ve Karadeniz’e hakimim edası ile heybetini korumakta. Tabi biz resimleri çekerken makinemizin alanına beyaz gelinlikler içinde süzülen yeni evli ziyaretçilerimize de mutluluklar dileriz.

Birde meydanda 1941 yılın da inşa edilen yeni camisini unutmayalım. Küçük avlusunda mola vermek ve bir nebze sükunetin sesini dinlemek için ideal bir yer.

Bu bölgede yeşil alan olarak kuzey ormanları önemli yer tutar. Bu alan bir taraftan bölgenin bir çok içme suyu havzasını içinde barındıran, yarattığı eko sistemle İstanbul ve çevresinin temiz hava döngüsünü devam ettiren bir alandır. İçinde çok sayıda canlı yaşam türünü barındırır. İstanbul halkının nefes aldığı yerlerdir. Sit alanı olan köyde 3. Köprüden dolayı arsa fiyatlarında aşırı artış var.

Burnumuzun dibinde ki Garipçe de güzel bir gün geçirmek ve sükunetin sesini duymak için yolunuz düşmese de bir hafta sonu düşürün..

Türkân Kebeci

 

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz