İnsancıl 330. Sayısı Sizlerle

0
82

İnsancıl Ocak 2018 Sayısından

1             Dursun Yiğit – Atölye Günlüğü (Şiir)

2             Betül ÇotuksökenFelsefenin Gör Dediği: Felsefe Tarihi: Antropontolojik Okuma 19

Farklı kaynaklardan gelen düşüncelerin ya da idelerin toplandığı bir yer olarak “düşünen şey” (res cogitans) ya da özne kimdir Descartes’ta? Varoluşunu bir bakıma salt bilen özne oluşuna bağlayan, ancak yakından bakıldığında “bilen” ve “eyleyen” özne olarak asıl yapıtaşlarını kuranların “düşünceleri” olduğunu belirten Descartes’ın başlangıç noktasına düşünen varlığını tam bir somutlukla yerleştirdiğini görüyoruz. Kendisiyle birlikte baştan beri varolan düşünceler; (1) kaynağı dışarıda olan ve oradan gelenler, (2) üçüncü olarak da deneyimleyerek bizzat kendisinin oluşturduğu düşünceler, (3) düşünen şey olarak öznenin düşünme dünyasını oluştururlar.

5             Cengiz Gündoğdu – Bir Liberalin Acıklı Yazısı

Benim düşünce özgürlüğü… demokrasi anlayışım ılıman… yumuşak değildir. Gelelim İnsancıl’da yazı sorununa. İnsancıl’ın ürün yayınlama konusunda ilkeleri vardır. Bu ilkelere uymayan ürün İnsancıl’da yayımlanmaz. Böyle ürünlere geçit vermem.

7             Yusuf Çotuksöken – Kucakla Beni (Şiir)

8             Mehmet Sarsmaz – Euripides’in Iphigeneia Tauris’te adlı yapıtının tragedya örneği olarak değerlendirilme ölçütlerinin değeri ya da çoktanrıcılık ve tektanrıcılık arasındaki ilişki

Euripides’in M.Ö 414-422 yıllarında oynandığı tahmin edilen “Iphigeneia Tauris’te” adlı oyunu konusunu Kıbrıslı Stasinos’un Kypria destanından almaktadır. Bu destan Homeros’un İlyada’sından önceki kimi olayları anlatan Troya destanları arasında olup, Aristoteles’e göre pek çok tragedyaya konu olmuştur.

15           Mehmet Rayman – Tutsak (Şiir)

16           Mustafa GünayFahri Erdinç’in Şiirleri

Fahri Erdinç (1 Ocak 1917, Akhisar/Manisa – 11 Kasım 1986, Sofya) ömrünün büyük bölümünü Bulgaristan’da geçirmiş bir yazarımızdır. 2017, onun doğumunun 100. yılıdır. Şiir, öykü, roman ve anı türünde birçok kitabı bulunan Erdinç’in mektuplarının bir kısmı da yayımlandı. Erdinç’in edebiyat yolculuğu şiirle başlar. 1945’te yayımlanan ilk kitabı Şen Olasın Halep Şehri’dir.

18           Okur Mektubu

19           Asım Öztürk – İçindeyim (Şiir)

20           Berrin Taş – Hep Yolda

24 Kasım 2017

Dün akşam Baha Çıtakoğlu’nun şiirlerini okuduk… Güzel bir akşamdı. Kadir İncesu fotoğraflardan bütünlüklü bir sunum hazırlamış. Perdeye yansıtma işini Hüseyin Şahin arkadaşımız çözdü. İşten çıkıp geldi yarım saat önceden. İnsancıl’ın ilk yıllarında İnsancıl’a gelen gençlerin çoğu şimdi kırklı yaşlarını sürüyorlar. Baha’nın “Birlikte Yaşlanalım” adını verdiği şiirinde söylediği gibi arkadaşlıkları da yıllara yaslanmayı sürdürsün.

28           Selda Kaya – Yokluğun (Şiir)

29           Tahir ŞilkanYeşilçam Dedikleri Türkiye

Yeşilçam Dedikleri Türkiye, Vedat Türkali’nin üçüncü romanıdır. İlk basımı 1987 yılında Cem Yayınlarınca yapılmıştır. Roman, “Grevdeki bir ilaç fabrikasının kapısında, gece yarısı karanlığında yaşamını yitiren ilaç işçisi Hazan Ateş’in anısına” ithaf edilmiştir. 2016 yılında yaşamını yitiren Vedat Türkali (1919 -2016, gerçek adı Abdülkadir Pirhasan) bir söyleşisinde, en beğendiği romanının, Yeşilçam Dedikleri Türkiye olduğunu söylemiştir. Romanın, Vedat Türkali’nin senaryosunu yazdığı ülkemizin ilk işçi filmi Karanlıkta Uyananlar (1964 yılı yapımı, Yönetmen: Ertem Göreç) adlı filmde anlatılan hikaye ile bağlantısı vardır.

35           Hasan Çapik – Ters Rüzgarı Tarihin (Şiir)

36           İbram Erdem – Hasan Hüseyin Korkmazgil: Başkaldıran Dizeler

Hasan Hüseyin, Türk şiirinin direngen, başkaldıran, kavga eden barışı ve aşkı üst perdeden seslendiren bir bayraktır. Kimi şairleri ünlü birkaç şiiriyle anarız. Şu şiirin şairi, diye. Hasan Hüseyin’in tüm şiirlerinde aynı diri soluk göze çarpar. Ozan buna özen göstermiştir zaten. Döne döne şiirini kurarken kurduktan sonra yeniden yeniden yazarken büyük amacı da budur. Şiirinin diri ve her an yeni olmasının tek gerçeği de budur.

38           Ruhsar Uçar – Gölgede Aşk (Şiir)

39           Fehim Yurdal – İstanbul’da Bir Kış Günü (Öykü)

Yirmi dakikadır duraktaydı. Dört tane metrobüs geçmiş ama hiçbirine binememişti. Hepsi de ağzına kadar doluydu. Kimileri ite kaka biniyordu ama onun hiç isteği yoktu itiş kakış binmeye. Saatine baktı. Gelen otobüse mutlaka binmeliyim, yoksa geç kalırım diye düşündü. Ama uzaktan boş bir otobüsün geldiğini görünce hemen bir iki sıra geriye geçti. En ön sırada durmak tehlikeliydi.

42           Rahime Henden – Avuçlarımda Yangını Kaldı (Şiir)

43           Bize Gelenler

44           Bedriye Korkankorkmaz – İkinci Kez Dünyaya Gelmek (Şiir)

45           Taner Demir – Kebap (Öykü)

Küçük Mehmet erkenden uyandı. Evin içi daha aydınlanmamıştı. Sabah soğuğu içini ürpertti. Yer yatağında doğrulup oturdu. Yorganını omzuna aldı. Bir süre öylece bekledi. Şişmiş gözleri karanlığa alıştıkça içeriyi daha iyi seçmeye başladı. Annelerinin odasının kapısı kapalıydı. Demek ki daha uyuyorlardı. Küçük kardeşi, yorganının altında köstebek gibi kımıldanıyordu. Dedesinin yattığı tarafa baktı. Yatağı yerinde değildi. Belli ki yine ondan önce uyanmıştı.

50           Basından

52           Bünyamin Durali – Şair ve Kâfir (Şiir)

53           Seçkin Zengin – Şair İsmet Alıcı’yla Söyleşi

55           Zeynep Alpaslan – Deniz’in Sesi (Şiir)

56           Cengiz Gündoğdu – Yıldız Güncesi

2 Kasım Perşembe

Bu 28 yılda, bildiğini… bilmediğini bilmeyen homo sapiensle karşılaştık… ucuz polemiklerle önümüzü kesmek istediler… Bunlara gönül açmadık… yüz vermedik…

Homo sapiens sapiens yolunda kendimizi yaratma yolundayız yıllardır. Bu yolda olmayanlarla hiçbir ilişkimiz olamaz. Olmamıştır. Olmayacaktır.

Umudun ışığıyla yürüdük hep. Tatsız günlerde bile söndürmedik umudun ışığını. Bizim umudumuzun tarihsel boyutu var. Değilse 28 yıla varamazdık… bir yerde “Yeter artık” diyebilirdik… bunu dedirtecek birçok olayla… birçok insanla karşılaştık. Umuda dayalı bir iradeyle aştık bunları…

Haberde İstanbul

CEVAP VER