ZAFER VAR, PEKI YA BAYRAMI?

0
67

“30 Ağustos Zafer Bayramı ve Türk Silahlı Kuvvetleri Günü” Büyük Türk Milletine Kutlu Olsun!

Büyük Türk Milleti’ne, Anadolu’nun kapılarını açan Malazgirt ve ardından Anadolu’da kalıcı olduğumuzu tescilleyen Miryakefalon Zaferi’nden sonra kazanılan Türk tarihinin en büyük zaferi, 30 Ağustos Dumlupınar Başkumandanlık Meydan Muharebesidir.

Bu büyük zafer; Türk milletinin en zayıf bulunduğu durumlarda dahi, Anadolu’dan sökülüp atılamayacağının bütün dünyaya en iyi ispatıdır.

Ebedi ve tek Başkomutanımız olan Mustafa Kemal Atatürk’ün emir ve komutasında kazanılan bu zafer; ilk defa, 30 Ağustos 1923 günü Afyonkarahisar, Denizli, Kahramanmaraş, Ankara ve İzmir’de bayram olarak kutlanmıştır.

Resmi olarak Zafer Bayramı ilân edilmesi ise, 1935 yılının Mayıs ayında olmuştur ve o günden bu yana her yıl tüm yurtta törenlerle kutlanmıştır.

Bu güne kadar her bayram gününde; Devlet erkânı ve yurttaşlarımız tarafından, Ankara’da Anıtkabir ve diğer illerimizde de anıt ve şehitlikler ziyaret edilmekte, Mustafa Kemal Atatürk’e, silah arkadaşlarına ve komutasında savaşmış bütün askerlerimize dualar edilerek, milletimizin şükranları sunulmaktadır.

Hemen hemen her yerleşim yerinde, askeri birlikler silah ve teçhizatlarıyla birlikte geçit törenlerine katılmaktadır.

Bunlara ilave olarak her yıl, Harp Okulları ve Astsubay Meslek Yüksekokulları bu tarihte mezun vermekte, tüm subay ve astsubaylarımız yeni rütbelerini bu büyük zafer gününde takarak dosta ve düşmana derin mesajlar vermektedirler.

Ne yazık ki, özellikle son iki yıldır, çeşitli bahaneler öne sürülerek bu büyük bayram sulandırılmış ve yozlaştırılmıştır.

Tarihinde ilk defa geçen yıl, bu büyük zafer bayramında askeri kıtalarımız silah ve teçhizatlarıyla geçit töreni yapamamışlardır, son anda olumlu bir değişiklik olmaz ise bu yıl da şanlı ordumuz aynı akıbetle karşı karşıyadır.

Ve yine Anadolu’nun işgal yılları da dahil olmak üzere, tarihimide ilk defa; geçen yıl hiçbir askeri okulumuz mezun verememiştir! Ne yazık ki, bu yıl da veremeyecektir!

İstiklaline aşık ve Hak’ka tapan büyük Türk milleti çok yakın zamanda şahit olacaktır ki; Ebedi ve tek Başkomutanımız olan Atatürk’e düşmanlık edenler, onu ve onun yüksek değerlerini unutturmaya çalışanlar, Kahraman Türk Ordusu ile Aziz Türk milletinin arasına buzdan duvarlar örmeye çalışanlar, eninde sonunda hüsrana uğrayacaklar ve yine Atatürk’ün ortaya koyduğu evrensel değerlere ve Türk milletine has yüksek karakter değerlerine sığınmak zorunda kalacaklardır.

Bugün için ortada büyük bir zafer vardır. Peki, ya bayramı, bayramı var mıdır? Takdir büyük Türk milletinindir.

Her şeye rağmen; 30 Ağustos Zafer Bayramı, Büyük Türk Milletine Kutlu Olsun!

Malazgirt’te Anadolu’nun yolu,
Miryakefalon’da hidayetin seli,
Kosova’da ayyıldızlı bir kan gölü!
Çanakkale’de bora, volkan, dolu…
Inönü’de Türk’ün istiklal kokan gülü,
Sakarya’da vatanı için divane, deli!
Dumlupınar’da zaferlerin kutlu dili,
Mehmetçiğim ben, Habib’e sevgili,
Benden bahseder bütün tarihler…
Savaşta ifrit, barışta bir seher yeli,
Burçlara sancaklar diken yeniçeri!
Şanlı zaferlerin, namlı askeriyim ben…

Şanlı TÜRK Ordusu’na Sonsuz Selam ve Şükranlarımla…

CEVAP VER