BU İŞTE BİR İŞ VAR!

0
47

BU İŞTE BİR İŞ VAR!

Gündem Suriye ve kurulması planlanan “Güvenli Bölge”…

Güvenli bölge uygulamasının güvenli mi yoksa güvensiz mi olacağı konusundaki analizimi 02 Ağustos 2019 tarihli ve “Güvenli mi, Güvensiz mi?” başlıklı yazımda yapmıştım. (https://haberdeistanbul.com/hasipsarigoz-guvenli-mi-guvensiz-mi/) O günden bugüne konu ile ilgili yeni gelişmeler yaşandı/yaşanıyor.

Şimdi bu güvenli bölge uygulamasının takip ve kontrol merkezi (karargahı) olsun diye, Şanlıurfa’da bir “Müşterek Harekât Merkezi” kuruldu. Bazı Amerikalı askerler de gelip bu karargahta çalışmaya başladılar.

Bize göre amaç ne?

Güneyimizdeki terör koridorunun ortadan kalkması, sınır güvenliğimizin sağlanması ve bir PKK/PYD uydu devletçiğinin kurulmasının önlenmesi.

Ne yapılacak?

Öncelikli olarak teröristlerin bütün silahları toplanıp güvenli bölgenin güneyine indirilecekler. Daha sonra da gözlem noktaları kurulacak ve Türk-ABD ortak devriyesi başlayacak vs.

İyi güzel de sanki bu işte bir iş var.

Neden mi?

Çünkü bizimkilerle Amerikalıların söylem ve eylemleri birbiriyle örtüşmüyor.

Bizimkiler böyle derken bakın Amerikalı ne diyor:

ABD Avrupa Kuvvetleri Komutanlığı 15 Ağustos tarihinde dedi ki:

“Devam eden müzakereler, geçtiğimiz hafta Ankara’da düzenlenen ve Türkiye’nin güvenlik endişeleri, DEAŞ’ın yeniden birleşmesini önlemek için Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenliği sağlama ve koalisyon ve ortaklarımızın DEAŞ’ın tamamen bozguna uğratma başarısına odaklanmasını sağlama konularına değinen askeri görüşmelerin hemen ardından gerçekleştirildi. Müşterek Harekat Merkezi bu çaba için planlama ve bilgi vermeyi sürdürecektir.”

Siz bundan ne anladınız?

Ben ne anladığımı anlatayım: *Bir kere PKK/PYD’nin “P”si bile geçmiyor!
*PYD’ye verilen silahların geri toplanmasından hiç bahsedilmiyor!
*Güvenli bölgenin derinliği ne olacak? Hiç yok!
*Güvenli bölgeyi kim ve nasıl kontrol edecek? Belli değil!

Ne var?

*Suriye’nin kuzeydoğusunda (ABD’nin anladığı anlamda) güvenliğin sağlanması var!
*DEAŞ’ın tamamen bozguna uğratması hedefi var!

Bu ABD’nin ilk açıklamasıydı. İkinci açıklama Pentagon Sözcüsü Jonathan R. Hoffman tarafından yazılı olarak yapıldı.

Bu açıklamada ne diyor ABD?

“İki bakan, güvenli bölgenin, Küresel Koalisyon’un DEAŞ’ı yenmek için sürdürdüğü kampanyanın devamlılığını güvenceye almak ve ortak çıkarları baltalayabilecek koordine edilmeyen askeri operasyonları sınırlamak için uygun yol olduğu konusunda da fikir birliğinde olduklarını yinelediler “.

Yine ne var?
*IŞİD ile mücadele var!
*IŞİD ile mücadelenin devamlılığını garantiye almak var!
*Ortak çıkarları baltalayabilecek koordine edilmeyen askeri operasyonları sınırlamak amacı var!

Koordine edilmeyen askeri operasyonlar ne?

Türkiye’nin Menbiçe, Kobani’ye veya Fırat’ın doğusundaki PYD eşkıyalarının inlerine tek yanlı müdahalesi…

Başka türlü anlayan var mı bilmem, ama benim anladığım bu!

Çünkü PYD’yi Türkiye için tehlike olmaktan çıkarmayı amaçlayan bir zihniyet; bu güvenli bölge görüşmeleri yapılırken bile, PYD’ye silah sevkiyatını sürdürmeye devam etmezdi.

En son açıklama 25 Ağustos günü geldi. Pentagon Sözcüsü Sean Robertson, Suriye’nin kuzeyinde kurulacak güvenli bölge için Türkiye ile ABD’nin yaptığı ilk ortak helikopter uçuşunu değerlendirirken dedi ki:

“Bu durum, Türkiye’nin güney sınırına ilişkin meşru güvenlik endişelerine karşılık bulma ve Suriye’nin kuzeydoğusunda güvenliği sağlayarak IŞİD’in yeniden ortaya çıkmasını engelleme kararlılığımızı göstermektedir.”

Bakın, yine PYD yok! Ama ne var? IŞİD var…

Menbiç konusunda Türkiye’yi bir yıldan fazla bir süredir oyalamayı başararan ABD, oyalama işini daha da kurumsal hale getirerek, üstelik bizimle birlikte ve bizim topraklarımızda “Müşterek Harekat Merkezi” adı altında bir “MÜŞTEREK OYALAMA MERKEZİ” kurmaktadır!

Benim tahminim, bu oyalama PYD devletleşene kadar sürdürülmek istenecektir. Ondan sonra ise geçmiş ola!

Konuyla ilgili bütün Türk Devlet yetkililerine sesleniyorum: Yıllardır Anadolu’nun çevresini kuşatmaya çalışan bu Amerika’ya güven olmaz.

Bakın, demedi demeyin: Bu işte bir iş var!!!

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz