Halkalı tren istasyonu Atakent’e uzatılsın veya ring otobüs seferleri konulsun.

2
524

Ulaştırma, Denizcilik ve Haberleşme Bakanı Ahmet Arslan, Gebze-Halkalı hattının test sürüşünü gerçekleştirdi; banliyö hattının Aralık ayında açılacağı müjdesini verdi.

Saatte 28 sefer yapılacak olan bu hatta tek yönlü 75 bin yolcu taşınacak. Ulaştırma bakanı Arslan, şu an 3 bin 25’i işçi olmak üzere toplamda 3 bin 760 kişinin bu hatta çalıştığını belirterek, Üsküdar-Sirkeci arasının 4 dakikada, Ayrılıkçeşmesi-Kazlıçeşme arasının 13,5 dakikada kat edildiğini, hattın tamamının 115 dakikada kat edilebileceğini bildirdi. Arslan, ” Yüksek hızlı trenlerimizin bir kısmı Marmaray hattını kullanarak Halkalı’ya kadar gelebilecek hale gelecek. Önümüzdeki yıl Sivas’a kadar olan hattı da bitireceğiz. Sivas’tan kalkan bir yüksek hızlı tren önümüzdeki yıldan itibaren Haydarpaşa’ya ve Halkalı’ya kadar gelebilecek. Şu an inşaat çalışmaları devam eden Halkalı-Kapıkule hızlı tren hattını bitirdiğimizde hızlı trenlerimiz Avrupa’ya kadar gidebilecek” dedi. Küçükçekmece Halkalı ulaşım üssü olacağına göre Küçükçekmece Atakent mahallesi, ulaşım üssü ile entegre olması gerekir.

Atakent mahallesi 2017 sayımlarına göre 94 bin nüfusla Küçükçekmece’nin en kalabalık mahallesidir. Atakent mahallesinde toplu taşıma sıkıntısı yaşanmaktadır. Mahalle de otobüs seferleri 30 dakika da bir olmaktadır. Minibüsler  ise nüfus yoğunluğundan dolayı tıka basa olduğundan dolayı kullanmak sıkıntılı. Atakent mahallesi ana okulları, orta öğretim ve özel okullar açısından Küçükçekmece’nin en kalabalık mahallesidir. Bu kadar hem öğrenci hem de nüfus yoğunluğu olan mahallenin ulaşım sıkıntısı yaşamasından dolayı Halkalı tren hattının Atakent mahallesine uzatılması ulaşım konusunda mahalle halkına bir rahatlama getirecektir. Teknik olarak bu yöntem mümkün değil ise Halkalı tren hattına ring otobüs seferleri konulması gerekir. Bu seferler sayesinde Küçükçekmece’nin en kalabalık mahallesi  Atakent’in ulaşımı  rahatlayacaktır. Kampanya destek linki,

https://www.change.org/p/atakent-mahallesi-sakinleri-halkalı-tren-istasyonu-atakent-e-uzatılsın-veya-ring-otobüs-seferleri-konulsun

Haberde İstanbul

2 YORUMLAR

  1. Yazı için teşekkürler. Otobüs seferlerinin 30 dakikada bir olduğunu yazmışsınız keşke öyle olsa ne yazık ki hafta içi saatte bir haftasonu 2 saate bir . Mecidiyeköy ve Taksim sabah-akşam . Bir de buna bazen sefere gelmeyen Halkotobüslerini de eklersek, durumumuz daha vahim. Biz yıllardır nüfusu gittikçe artan Atakentliler olarak belediyeden çözüm bekliyoruz. Umarım gerçekleşir.

    • Birsen hanım evet haklısınız, bende en az 40 dakika beklediğim oluyor. Sessiz kalmaktansa bir şeyler yapılmalı diye düşünüyorum. Tabi ne kadar kişiye ulaşabiliriz bilmiyorum tek tek dilekçe toplayıp belediyeye vermeyi bile düşünüyoruz. Aralıkta seferler başlayacak o zamana kadar bir şekilde sesimizi duyurmak gerekecek. Desteğiniz için teşekkür ederim.

CEVAP VER

Lütfen yorumunuzu giriniz!
Lütfen isminizi buraya giriniz